Tylko w poniedziałek na terenie działania gliwickiej policji zatrzymano czworo pijanych kierujących. Wszyscy stracili uprawnienia, czekają ich poważne konsekwencje finansowe oraz wyroki.
Godzina 4:10, ul. Tarnogórska w Gliwicach: podczas kontroli drogowej patrol zatrzymuje 35-letniego gliwiczanina jadącego motocyklem marki Honda. Mężczyzna prowadzi, mimo że w jego krwi znajduje się 0,8 promila alkoholu.
Godzina 9:40, knurowski odcinek autostrady A1: policjanci zatrzymują 23-latkę kierującą samochodem marki Hyundai. Kobieta prowadzi w stanie nietrzeźwości – ponad 0,6 promila.
Godzina 10:00, Kuźnia Nieborowska, ul. Krywałdzka: policjanci z drogówki zatrzymują do kontroli bmw. Kierujący nim 38-latek z Gliwic okazuje się nietrzeźwy – wynik badania to ponad 0,5 promila.
Godzina 21:31, ul. Jasna w Gliwicach: dochodzi do samoujawnienia się sprawcy przestępstwa – mercedes na świętokrzyskich numerach rejestracyjnych rozbija się na drzewie. Na szczęście nikt nie doznaje poważnych obrażeń. Kierujący, 35-letni gliwiczanin, jest kompletnie pijany, w jego organizmie krąży 2,2 promila alkoholu.
Policja przypomina, jak wygląda sprawa zawartości alkoholu we krwi i odpowiadającej mu odpowiedzialności karnej:
* 0,2-0,5 promila to tzw. jazda po użyciu alkoholu, traktowana jako wykroczenie; kary: areszt do 30 dni lub grzywna do 5 tys. zł, 10 punktów karnych, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat,
* powyżej 0,5 promila to według prawa jazda w stanie nietrzeźwości, jest przestępstwem; niektóre z katalogu kar: grzywna o wysokości uzależnionej od dochodów, do 540 stawek dziennych, 10 punktów karnych, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2.
Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji sprawca był w stanie nietrzeźwości, sąd zawsze orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych albo pojazdów konkretnego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata.
Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości, sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł. Osoba, która w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków spowodowała wypadek śmiertelny lub ciężkie uszkodzenie ciała, jest skazywana na co najmniej 2 lata więzienia bez zawieszenia.
Pamiętajmy też: ubezpieczenie OC nie chroni pijanego kierującego. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej przez pijanego kierowcę, ale wystąpi do sprawcy z regresem prawnym. Regres to nic innego, jak odzyskanie wypłaconej kwoty od sprawcy. W naszym kraju zdarzały się już kilkusettysięczne kwoty regresu.
(żms)/KMP Gliwice