Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów potrzebnych do sprawnej pracy pojazdu. Jego wyciek często sygnalizuje poważne uszkodzenia, które wymagają jak najszybszego działania. Bagatelizowanie problemów na tym polu może skutkować sporymi problemami z różnymi podzespołami, co z kolei będzie wiązać się z koniecznością przeprowadzenia kosztownych napraw. W przypadku silnika może dojść do przegrzania, a nawet zatarcia, które całkowicie uniemożliwi pracę jednostki napędowej.
Dlaczego dochodzi do wycieku oleju?
W przypadku starszych samochodów wyciek może być skutkiem zbyt wysokiego ciśnienia oleju w układzie smarowania lub poważnych usterek silnika. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jednostka napędowa w takich pojazdach jest już mocno wyeksploatowana – wszelkie gumowe uszczelnienia, węże i przewody mogą w takich warunkach stracić swoje właściwości. Aby uniknąć problemów z tego rodzaju komponentami, możesz zakupić simering na Deler.pl. Oprócz uszkodzenia uszczelek wyciek może powstać wskutek problemów z miską olejową. Warto podkreślić, że usterki tej części są stosunkowo częste – nieosłonięta może zostać wgnieciona nawet podczas najechania na kamień lub krawężnik.
Przyczyn wycieku oleju może być dość wiele – każdy z nich może w przyszłości skutkować wysokimi wydatkami. Należy zaznaczyć, że problem ten może dotyczyć praktycznie każdego samochodu: zarówno nowego, jak i używanego. U jego źródła mogą leżeć na przykład uszkodzenia mechaniczne czy niewłaściwa eksploatacja pojazdu. Wyciek jest często także skutkiem wady materiałowej lub nieprawidłowego montażu komponentów. Kolejnym powodem może być uszkodzona turbosprężarka – to element, który będzie wymagać dość kosztownej regeneracji lub wymiany.
Z jakich miejsc może wyciekać olej?
Miejsc, z których ciec może olej, jest dość sporo. Bardzo często wyciek może wystąpić w okolicach uszczelki wału korbowego, rozrządu lub sprzęgłowego, jak również pod pokrywą zaworów. W przypadku uszkodzenia miski olejowej możemy zauważyć wyciek przy jej łączeniu.
Kolejnym miejscem narażonym na wyciek jest układ smarowania. Z założenia powinien on być całkowicie szczelny, jednak niekiedy zdarza się, że przy pokrywie lub w miejscu łączenia silnika bądź skrzyni biegów mogą pojawić się przecieki. Naprawa może być w tym przypadku dość kosztowna ze względu na dość trudny dostęp do tych miejsc.
Wycieki najczęściej pojawiają się bezpośrednio przy wyeksploatowanych uszczelkach, które wskutek utraty swoich właściwości fizycznych nie mogą skutecznie zapewniać wymaganej szczelności. Warto zaznaczyć, że w niektórych samochodach należy zwrócić uwagę również na komponenty, których rola w konkretnych rodzajach pojazdów może być ważniejsza niż przy zwykłych samochodach osobowych. Dla przykładu w autach z napędem na cztery koła stosunkowo częstą przyczyną wycieków może być nieszczelność mechanizmu różnicowego.
Dlaczego nie warto bagatelizować wycieku oleju?
Wyciek oleju to bardzo ważny sygnał, który może informować kierowcę o uszkodzeniu któregoś z kluczowych podzespołów. Jeśli nie będziemy w stanie szybko zdiagnozować i usunąć przyczyny, może dojść do zatarcia silnika, które wiąże się z jego kompletnym zniszczeniem. Niezależnie od modelu samochodu wymiana jednostki napędowej to ogromny koszt – warto zatem zwracać szczególną uwagę na stan oleju silnikowego i komponentów, które mają z nim bezpośredni kontakt. Co więcej, każdy wyciek znajdujący się na ulicy stanowi potencjalne zagrożenie dla kierowców. Plama gęstej cieczy wpływa na przyczepność pojazdu, przez co znacznie łatwiej będzie wpaść w poślizg.
Jak rozpoznać wyciek oleju silnikowego?
Każdy samochód potrzebuje do sprawnej pracy różnych płynów – kierowcy muszą zatem uważnie kontrolować ich ilość. Rozpoznanie wycieku oleju silnikowego może być nieco trudnym zadaniem. Jeśli podczas postoju lub w trakcie jazdy pod autem pojawia się czarna, tłusta plama, należy bezwzględnie sprawdzić szczelność uszczelek i podzespołów pracujących z olejem silnikowym. O nadchodzącym problemie może ostrzec nas również wskazówka temperatury oleju – nagłe zwiększenie może wiązać się właśnie z wyciekiem. Czarny kolor spalin również jest znakiem, który powinien wzbudzić nasze zainteresowanie.
Co zrobić po zaobserwowaniu wycieku oleju?
W pierwszej kolejności konieczne będzie zlokalizowanie źródła problemu. Następnie zazwyczaj będziemy musieli wymienić wyeksploatowanie części lub uszczelki, które doprowadziły do wycieku. Często konieczna będzie również wymiana oleju. W zależności od tego, jaki komponent spowodował problem, naprawa może być stosunkowo prosta, jeśli dysponujemy odpowiednim doświadczeniem. W przypadku bardziej skomplikowanych wymian niezbędna będzie jednak wizyta u mechanika.
materiał partnera