Plany miasta na 2016 rok: ścieżki rowerowe, remont radzieckiego cmentarza i placu Piłsudskiego

304 mln zł mniej wydadzą gliwiccy urzędnicy w przyszłym roku. Zmniejszą się zarówno wpływy do kasy miasta, jak i miejskie wydatki. Nieznacznie spadnie także deficyt. Magistrat opublikował szczegółowy projekt budżetu na przyszły rok.

Jakie kluczowe inwestycje zaplanowano na 2016 rok? To przede wszystkim budowa Gliwickiego Centrum Nauki w sąsiedztwie kompleksu Radiostacji. Na budowę obiektu, wzorowanego na warszawskim Centrum „Kopernik”, miasto zakupiło teren o wielkości około 12000 metrów kw. W przyszłym roku zmodernizowany zostanie plac Piłsudskiego. Miasto, w porozumieniu z organami państwowymi, wyremontuje też Cmentarz Wojenny Armii Radzieckiej.

Tradycyjnie, sporą część (około 30 procent wszystkich wydatków miasta) pochłoną inwestycje drogowe. Do budżetu wpisano, a właściwie przepisano inwestycje z lat poprzednich, których, z różnych względów, nie udało się uwzględnić – m.in. rondo na osiedlu Sikornik, zachodnią obwodnicę miasta czy budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Warszawska – Grottgera. Kolejne inwestycje, które od lat „utrzymują” się w budżecie, to przebudowa skrzyżowań: Dworcowa ? Dolnych Wałów ? Jana Pawła II ? Mikołowska ? Dunikowskiego oraz Wieczorka ? Daszyńskiego ? Jasnogórska.


Dla entuzjastów bardziej ekologicznej formy transportu przewidziano budowę ścieżek do jazdy na rolkach, ścieżek rowerowych na odcinku Centrum ? Sośnica oraz w śladzie kolejki wąskotorowej na odcinku od stacji Trynek do granic miasta.

Przypomnijmy, tegoroczny budżet był mniejszy od ubiegłorocznego. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od dłuższego czasu. W przyszłym roku, pod tym względem będzie jeszcze gorzej. Zaplanowane wydatki z kasy miasta będą najniższe od 2012 roku.

Skromniejszy budżet na przyszły rok jest raczej iluzją. Z czego wynika taki stan rzeczy?
Przed wszystkim z zamknięcia budowy Drogowej Trasy Średnicowej. Choć jest to inwestycja centralna, w niewielkim stopniu współfinansowana przez samorządy, środki na jej opłacenie uwzględniane były w budżetach miejskich. Teraz, gdy tak spora inwestycja jest już praktycznie na zamknięciu, budżet jest „chudszy” o kwoty pokrywające budowę „średnicówki”.

Opublikowany na stronie internetowej miasta dokument jest na razie projektem budżetu, który może ulec niewielkim zmianom. Dokument będzie analizowany i omawiany na poszczególnych komisjach Rady Miasta, na których radni mogą wystosować uwagi do budżetu lub dopytać urzędników (skarbnika, naczelników wydziałów lub wiceprezydentów) o szczegóły. Przyjęcie budżetu odbędzie się na grudniowej lub styczniowej sesji Rady Miasta.

(mpp)