W Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla, wyróżnienie zdobyła wystawa przypominająca życie i działalność gliwickiego badacza i odkrywcy, Wilhelma von Blandowskiego.
Ekspozycja została nagrodzona w kategorii „Wystawa przyrodnicza”.
– Dziękuję wszystkim osobom, które na różnych etapach projektu Blandowski, pracowali nad jego realizacją. Prestiżowe wyróżnienie symbolicznie nagradza ich pracę, upór i optymizm. W szczególności dziękuję pani Ewie Wosz, z którą wbrew wielu trudnościom, zrealizowałem tak bardzo wymagające przedsięwzięcie muzealne we współpracy z instytucjami w Polsce i zagranicą. Wyróżnienie cieszy mnie tym bardziej, że ani ja, ani Ewa Wosz nie jesteśmy typowymi muzealnikami, a właściwie jesteśmy nimi od niedawna. Dziękuję panu Thomasowi A. Darragh?owi z Royal Society of Victoria w Melbourne, którego artykuł opublikowany kilka lat temu zainspirował mnie do rozpoczęcia pracy nad wyróżnionym projektem. Konkurs Sybilla udowadnia, że nawet w niewielkich ośrodkach miejskich, można spełnić muzealne marzenia, jeśli tyko ma się odwagę pomarzyć ? powiedział Grzegorz Krawczyk dyrektor Muzeum w Gliwicach.
W trakcie wystawy, można było podziwiać zbiory zgromadzone przez Blandowskiego podczas wypraw w głąb australijskiego lądu ? nieudostępniane dotychczas publiczności.
Po prawie 150 latach powróciły do Gliwic niezwykłe, bardzo stare okazy przyrody piątego kontynentu: preparaty, wypchane zwierzęta ? dziobak, kolczatka, pelikan, pingwin, waran i płaszczka oraz muszle, fragmenty skał, ryciny z wizerunkami ryb, owadów, ptaków, a przede wszystkim Aborygenów, ich twarzy i ciał ozdobionych rytualnymi wzorami.