Gliwickie stowarzyszenie GTW znalazło się wśród 10 najlepiej ocenionych śląskich placówek, w których realizowany będzie program ogrodów deszczowych Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
26 września przy boisku GTW przy ul. Orkana 8 w Wójtowej Wsi odbędą się warsztaty teoretyczno-praktyczne dla 25 dzieci i nastolatków biorących udział w projektach sportowo-społecznych stowarzyszenia. Uczestnicy dowiedzą się najpierw, dlaczego warto zakładać ogrody deszczowe, jaką rolę pełnią w adaptacji do zmian klimatu i jaki jest ich wpływ na bioróżnorodność. Następnie pod okiem eksperta założą ogród deszczowy w wielkiej donicy. Konstrukcja już czeka.
– Z tego co wiemy, konkurencja była duża i bardzo nas cieszy, że nasz obiekt przy ul. Orkana wzbogaci się o ogród deszczowy – mówi Dariusz Opoka ze Stowarzyszenia GTW.
Chcemy, aby boisko spełniało także funkcje społeczne, nie tylko sportowe. Mamy już ogród społeczny, przygotowany dzięki firmie Ista. Teraz czas na kolejny krok w stronę upiększania terenu
– podkreśla Opoka.
Warsztaty organizowane 26 września (czwartek) przy ul. Orkana 8 rozpoczną się o godzinie 16:30. Będą powadzone przez specjalistów z Ogrodu Botanicznego z Mikołowa.
Ogród deszczowy, proponowany w ramach programu GZM, gromadzi wodę opadową, która trafia do niego bezpośrednio z dachów. Dzięki specjalnie dobranej donicy lub zbiornikowi, warstwom podłoża, jak również odpowiednio dobranym gatunkom roślin, ogród deszczowy pomaga w naturalny sposób ograniczyć spływ wód opadowych do kanalizacji i sprawia, że roślinność uwalnia parę wodną do atmosfery stopniowo, także w okresach suchych. Jednocześnie gromadzenie wody z dachów w zbiorniku zapobiega lokalnym podtopieniom. Ponadto ogród deszczowy zwiększa bioróżnorodność i poprawia estetykę otoczenia, a dzięki roślinom hydrofitowym również oczyszcza wodę.
(żms)/UM Gliwice(kik/GZM)
fot. mat. GZM