Po marcu 1968 Polskę opuściło kilkanaście tysięcy Żydów. Wykład na 50. rocznicę tych wydarzeń

W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14) zaplanowano debatę z udziałem emigrantów marcowych, instalację wideo Krystyny Piotrowskiej i projekcję filmu „Skibet/Hatikvah”.

W piątek 2 marca o godz. 17.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich rozpocznie się wykład prof. Jerzego Eislera. Po prelekcji zaplanowano panel dyskusyjny na temat kampanii antysemickiej prowadzonej w dawnym województwie katowickim. Wezmą w niej udział świadkowie tamtych wydarzeń, między innymi fotografka Joanna Helander (ur. w Rudzie Śląskiej, wyjechała do Szwecji) i tłumacz Michał Sobelman (ur. w Sosnowcu, emigrował do Izraela).

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Po dyskusji, o godz. 19.00, zaprezentowana zostanie instalacja wideo Krystyny Piotrowskiej „Wyjechałam, wyjechałem z Polski, bo…”. [/perfectpullquote]

Dotyka problemu masowej emigracji Żydów z Polski i związanego z nią tematu identyfikacji. Instalację będzie można oglądać do 18 lutego w godzinach otwarcia muzeum (wtorek–piątek: godz. 10.00–16.00, sobota: godz. 11.00–17.00, niedziela: godz. 10.00–15.00).


Film dokumentalny „Skibet/Hatikvah” opowiada o życiu na statku zakotwiczonym w listopadzie 1969 roku w kopenhaskim porcie. Jego tymczasowymi mieszkańcami było 500 Żydów, wśród nich także autor obrazu, Marian Marzyński. Ten film to zapis niepowtarzalnej atmosfery marcowej emigracji. Twórca weźmie udział w specjalnym pokazie filmu w niedzielę 4 marca. Początek o godz. 17.00.

Henryk Grynberg napisał o polskich Żydach, którzy opuścili kraj po Marcu ’68, że „więcej zostawili po sobie niż mieli”. Te słowa widnieją na tablicy pamiątkowej umieszczonej na dworcu Warszawa Gdańska, z którego najczęściej wyjeżdżano z kraju. Żydzi wyruszali w nieznane z paszportem, w którym widniał napis „Posiadacz niniejszego dokumentu podróży nie jest obywatelem polskim”. Był to bilet w jedną stronę.

Na wydarzenia upamiętniające Marzec ’68 jest wstęp wolny. Dom Pamięci Żydów Górnośląskich jest oddziałem Muzeum w Gliwicach, miejskiej instytucji kultury. Dyskusja panelowa 2 marca jest współorganizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

(żms)/UM(mm)