Pochód, warsztaty, koncerty i 60 różnych stoisk. Rodzinny Piknik Seniora w parku Chopina

Możecie już rezerwować sobie termin w kalendarzach – w sobotę, 7 września w parku Chopina odbędzie się XI Rodzinny Piknik Seniora. W programie jest pochód, koncerty i występy artystyczne, szereg warsztatów, pokazów i zabaw.

 
Wydarzenie rozpocznie wspólny przemarsz, który rozpocznie się pod domem Tekstylnym Weichmanna, a przejedzie aleją Przyjaźni do parku Chopina. Towarzyszyć mu będą Orkiestra Dęta Ostropa oraz Mażoretki Pantery z Centrum Kultury Victoria w Gliwicach. Start o godzinie 14:50.

Tegoroczny Piknik Seniora oprócz okazji do integracji i wspólnej zabawy stworzy przestrzeń sprzyjającą zdobyciu nowych umiejętności i edukacji z zakresu: profilaktyki zdrowia, aktywizacji społecznej i wolontariatu, samorozwoju i kultury. Chociaż – także z nazwy – to impreza przede wszystkim dla seniorów, nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin – zapowiadają organizatorzy.


W godzinach od 15.00 do 19.00, park Chopina wypełni ponad 60 stanowisk z różnorodnymi atrakcjami.

Bogata oferta tegorocznej edycji będzie kolejną okazją do pogłębienia swojej wiedzy w zakresie wiedzy medycznej i profilaktyki schorzeń. Na odwiedzających Park czekać będą m.in. konsultacje z lekarzami, badania mammografii skriningowej w NIO, badania spirometrii tj. pomiary wydolności i objętości płuc oraz pomiarów ciśnienia tętniczego i glukozy we krwi.

Będzie można wziąć udział w warsztatach wokół edukacji zdrowotnej, uzyskać informacje dot. programów profilaktycznych, leczenia uzdrowiskowego, wyrobić EKUZ. Zostaną udzielone informacje o aplikacjach i portalach promujących zdrowy styl życia. Odbędą się pokazy pierwszej pomocy, rejestracja dawców szpiku i konsultacje z zakresu zdrowia psychicznego, konsultacje w zakresie doboru aparatów słuchowych, oznaczanie poziomu cukru we krwi, pomiary ciśnienia krwi, aktualności farmaceutyczne. W części kosmetycznej – masaż dłoni, makijaże, zabiegi i porady pielęgnacyjne z zakresu odnowy biologicznej. A dla ducha: fototerapia, aromaterapia, warsztaty taneczne dla seniorów, zajęcia z psychodietetyki, coachingu i psychologii.

Istotną częścią wydarzenia będą stoiska aktywizacji społecznej i wolontariatu, gdzie będzie można zdobyć wiedzę z zakresu: działalności ośrodka interwencji kryzysowej, dziennego domu pomocy społecznej, pieczy zastępczej, wsparcia rodziny; uzyskać poradę prawną, uczestniczyć w pokazach sprzętu policyjnego, strażackiego, wojskowego i ratowniczego.

Będzie też można poznać ofertę gliwickiego trzeciego sektora oraz wolontariatu i strefa bezpiecznego E-Seniora.

Nie zabraknie oczywiście porządnej dawki kultury i edukacji. Miłośnicy działań artystycznych skorzystają z warsztatów: tworzenia makramy, malowanie bawełnianych toreb, malowanie na płótnie, ozdoby z surowców naturalnych, szydełkowanie, malowanie odlewów gipsowych, origami, kompozycje kwiatowe i stroiki ozdobne, zaczarowany świat zwierząt i włóczkowe serca, wyroby z lawendy, mydełka, wianki i woreczki zapachowe, kreatywne balony i wyroby biżuterii z koralików.

Dla umysłów bardziej ścisłych będą gry matematyczne i logiczne przeznaczone dla osób w każdym wieku, poprzez ciekawe eksperymenty będzie okazja zrozumieć i polubić chemię, przejść test osobowości oraz spróbować swoich sił w rozgrywkach na 10 szachownicach. Dla tych szukających wyciszenia – zajęcia dot. umysłu i ćwiczeń pamięci, pokaz i sesja mis tybetańskich Ponadto w przestrzeni parku podczas wydarzenia będą odbywać się co godzinę grupowe zajęcia „Węglem i ołówkiem” – plenerowe warsztaty artystyczne łączące sztukę z architekturą pod okiem profesjonalnej artystki.

Centrum wspólnej zabawy będzie scena, na której pojawią się wykonawcy zachęcający do wspólnego śpiewania i tańca.

Program artystyczny rozpocznie koncert Orkiestry Dętej z Ostropy, która w towarzystwie wokalistki i pod dyrekcją Łukasza Wieczorka wykona najbardziej znane przeboje filmowe i popularne utwory. Swoimi umiejętnościami wokalnymi i tanecznymi oczarują nas gliwickie przedszkolaki i uczniowie. W ramach Narodowego Czytania fragment „Kordiana” odczyta Mariusz Galilejczyk, aktor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Państwowa Szkoła Muzyczna w Gliwicach zachwyci nas repertuarem okołojazzowym w wykonaniu nauczycieli i słuchaczy pod batutą Jarosława Spałka. Piknik zakończy koncert „Pokolenia” w wykonaniu Teatru Muzycznego Wit-Wit, który przeniesie nas w podróż po największych przebojach starej polskiej sceny. Duet Ojca z Córką, czyli Stanisław Witomski i Alicja Witomska zaśpiewa największe przeboje takich artystów, jak: Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha, Krzysztof Krawczyk, Anna Jantar, Irena Jarocka, Alicja Majewska oraz Krystyna Prońko. Na scenie wokalistom będzie towarzyszył band.

7 września to dzień, w którym przypadają również dwa inne święta i wydarzenia:

  • Narodowe Czytanie 2024, dlatego też gliwicka biblioteka, organizator wydarzenia, zaprosi do wspólnego czytania “Kordiana” Juliusza Słowackiego.
  • Światowy Dzień Świadomości o Dystrofii mięśniowej Duchenne′a (DMD), w związku z czym w parku wypatrujcie balonów w kolorze czerwonym z Fundacji StopDuchenne.pl oraz stoiska z informacjami na temat DMD.

Program XI Rodzinnego Pikniku Seniora:

  • godz. 14.50 – uroczysty przemarsz Seniorów Aleją Przyjaźni do Parku Chopina z Orkiestrą Dętą z Ostropy i Mażoretkami z Centrum Kultury Victoria w Gliwicach (14.30 zbiórka pod Domem Tekstylnym Weichamnna);
  • godz. 15.00 – inauguracja wydarzenia na „Piknikowej Scenie”;
  • godz. 15.30 – koncert Orkiestry Dętej z Ostropy;
  • godz. 16.00 – występy gliwickich uczniów i przedszkolaków;
  • godz. 17.00 – Narodowe Czytanie w wykonaniu aktora Mariusza Galilejczyka;
  • godz. 17.15 – koncert Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach;
  • godz. 18.00 – koncert Pokolenia w wykonaniu Teatru Wit Wit.

(żms)/GODS Gliwice
fot. arch. UM Gliwice