Pod wiaduktem autostradowym powstaje szkółka golfowa. Inwestycja przy ul. Kujawskiej

Wiele wskazuje, że jeszcze w tym roku gliwicka Fundacja Radan otworzy szkółkę golfową przy ul. Kujawskiej, na terenach pod wiaduktem autostradowym A1.

 
Równolegle, w bezpośrednim sąsiedztwie miasto rozpoczyna rekultywację terenu pod cele rekreacyjno-sportowe do… nauki gry w golfa.

W Gliwicach nie powstaną jednak obok siebie dwa konkurencyjne pola do gry w golfa. Inwestycja miejska jest zorientowana na rekultywację i oddanie w dzierżawę. Magistrat nie ukrywa, że liczy na zainteresowanie ze strony Radanu. A wieloletnia współpraca miasta z prezesem firmy, znanym gliwickim przedsiębiorcą Tadeuszem Wesołowskim, wskazuje, że te nadzieje są całkiem uzasadnione. Co bardziej podejrzliwym obserwatorom życia publicznego sprawa ułoży się zresztą w z góry zaplanowany plan. Ale po kolei.


FUNDACJA RADAN TWORZY SZKÓŁKĘ GOLFOWĄ

Fundacja Radan nad swoim projektem pracuje od trzech lat. Teren, na którym realizuje zadanie należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i został przekazany Fundacji w użyczenie na 30 lat. Projekt powoli dobiega końca, ale prezes Tadeusz Wesołowski na razie nie chce ujawniać szczegółów inwestycji.

Nieoficjalnie wiemy, że inwestycja ma być skierowana zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ze względu na niewielkie możliwości powierzchniowe, nie będzie to jednak pole golfowe z prawdziwego zdarzenia, a jedynie przestrzeń treningowa w formie szkółki golfowej.

MIASTO REKULTYWUJE TEREN POD NAUKĘ GRY W GOLFA

Niewykluczone jednak, że niedługo inwestycja będzie znacznie większa. Miasto w kwietniu sfinalizowało przetarg na rekultywację i zagospodarowanie terenów zielonych przy ul. Kujawskiej – w bezpośrednim sąsiedztwie działki, którą użycza Fundacja Radan. Co więcej, w warunkach przetargu cel rekultywacji został określony w formie „nauki gry w golfa jako Putting Green”. Inwestycję zrealizuje za kwotę 612 tysięcy złotych konsorcjum firm MELKAD Sp. z o.o. i Z.W. MELKAD Klemens Scheithauer.

Jak informuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta Gliwic, nie ma tu mowy o przypadkowej zbieżności inwestycji. Miasto po rekultywacji terenu, zamierza go wydzierżawić.

– Miasto nie chce tworzyć własnego pola golfowego, ani tworzyć w tym miejscu infrastruktury golfowej. Miasto rekultywuje zdegradowany teren, który może zostać w przyszłości wydzierżawiony i dostosowany do potrzeb przez ewentualnego dzierżawcę – mówi Oryszczak.

Rzecznik prezydenta przekonuje, że rekultywacja z miejskich pieniędzy zdegradowanego terenu na rogatkach miasta, pod jego ewentualne oddanie w dzierżawę ma uzasadnienie ekonomiczne.

– Bezpośrednie sąsiedztwo autostrady sprawia, że nie jest to szczególnie atrakcyjne miejsce pod ogólnodostępną rekreację. Więc taka ewentualna dzierżawa sprawiałaby, że obok dochodu (oraz braku kosztów utrzymania terenu) dla budżetu miasta, teren ten mógłby pełnić funkcję sportową. Na obecnym etapie ani dzierżawa, ani tym bardziej dzierżawca nie jest przesądzona – dodaje.

Fundacja Radan zapytana o ewentualne zainteresowanie terenem, na razie nie chce komentować sprawy. Magistrat nie wyklucza natomiast, że takie rozwiązanie może wchodzić w grę.

SILNE BIZNESOWE ZWIĄZKI Z MIASTEM

Fundacja Radan w Gliwicach znana była od lat jako organizator Mistrzostw Polski w tenisie ziemnym. Głośniej o fundacji zrobiło się w 2018 roku, gdy została operatorem Areny Gliwice, odpowiedzialnym za realizację wydarzeń kulturalnych w nowym obiekcie. Wejście Radanu w tę współpracę odczytywano jako koło ratunkowe rzucone przez Wesołowskiego, w momencie gdy przez wiele miesięcy urząd bezskutecznie próbował znaleźć operatora dla nowo wybudowanego obiektu. Tuż po podpisaniu umowy, utworzono spółkę Arena Operator, w której Wesołowski zasiada w radzie nadzorczej.

Radan w Gliwicach zrealizował też inwestycje mieszkaniowe (osiedle Radan, Apartamenty Ogrody Królowej Bony). Z kolei Gamla Poland, spółka powiązana z Radanem odpowiadała za dokończenie budowy „szkieletora” przy ul. Zwycięstwa (obecnie siedziba m.in. ING).

W sierpniu 2019 roku, po wielu zakończonych fiaskiem przetargach, udało się sprzedać budynek dawnej dyrekcji huty 1 Maja. Nowym właścicielem została Elektrownia Wiatrowa Toszek, której prezesem jest Tadeusz Wesołowski. W 2020 roku prezes Radanu zyskał – przynajmniej pośrednio – wpływ na media. Spółka AME Media przejęła „Nowiny Gliwickie”. Prezesem spółki jest Marcin Herra, który jednocześnie zarządza Areną Operator (utworzoną – przypomnijmy – przez Fundację Radan).

Michał Szewczyk