Wybranie odpowiedniej farby do włosów często sprawia nam wiele kłopotów, a później w wyniku farbowania otrzymujemy nieprawidłowy kolor, co skłania nas do wydania negatywnej opinii o użytym przez nas produkcie.
Nie zawsze jednak jesteśmy w tym przypadku całkowicie bez winy. Zdarza się, że nie mając świadomości jak odczytywać oznaczenia dające nam informację o kolorze wybranej farby, dokonamy złego wyboru. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, co oznaczają numery umieszczane na farbach do koloryzacji.
Czym są podstawowe kolory w farbowaniu?
Podstawowe kolory farby odnoszą się zazwyczaj jedynie do intensywności koloru, pomijając przy tym jego odcienie. Są to pełne liczby rozpoczynające najciemniejszy kolor, a natomiast kończące się na najjaśniejszym i tak klaruje się objaśnienie dla poszczególnych numerów:
- głęboka czerń,
- czarny
- ciemny brąz
- średni brąz
- jasny brąz
- ciemny blond
- średni blond
- jasny blond
- bardzo jasny blond
- bardzo, bardzo jasny blond
Dopiero kolejne oznaczenie znajdujące się zazwyczaj po kropce objaśnia, jaki będzie odcień wybranego koloru. W tym oznaczeniu najlepiej sugerować się numeracją przyjętą przez konkretnych producentów, a nie ogólno obowiązującą. Po kropce może znajdować się jedna cyfra bądź dwie świadczące o mieszance dwóch odcieni. Jako pierwszy jest zazwyczaj odcień, którego w danej farbie znajduje się więcej i który silniej zadziała.
Rodzaje brązu:
- jasny brąz ? włosy w kolorze jasnego brązu bardzo często mylone są z ciemnym blondem. Jasny brąz idealnie podkreśla słowiańską urodę Polek. Delikatnie wygładza ostre rysy twarzy i dodaje dziewczęcego uroku. Jasny brąz często bywa łączony z blondem w postaci efektów fryzjerskich takich jak sombre, dzięki czemu uzyskany kolor jest bardzo naturalny.
- średni brąz ? Średni brąz bardzo często określany jest, jako orzechowy. Jest bardzo stonowanym i bezpiecznym kolorem do farbowania. Szczególnie dobrze wygląda na z natury gładkich i lśniących lub wyprostowanych włosach, wtedy bardzo ładnie odbija światło.
- ciemny brąz ? ciemny brąz bywa z kolei mylony z odcieniem czekoladowym. Ciemny brąz to kolor bardzo elegancki i pasuje do Pań o południowym typie urody. Nieco wyostrza rysy, ale też podkreśla ciemną oprawę oczu i opaleniznę.
Odcienie brązu
- Kasztanowy ? jeden z najpopularniej wybieranych odcieni. Łączony zazwyczaj ze średnim brązem nadaje mu nieco ciepłego tonu. Nadawany włosom odcień można porównać do czekoladowego. Kasztan szczególnie pogłębia kolor orzechowej tęczówki oczu.
- Złocisty ? kolor złocisty najczęściej łączony jest z jasnym brązem. Doskonale odżywia kolor, a szczególnie umieszczony w okolicy twarzy sprawia, że staje się ona o wiele jaśniejsza. Złocisty kolor sprawia, że włosy wyglądają na zdrowsze, a nawet bardzo mocne rysy twarzy zostają złagodzone. Często złoty odcień bywa wzmacniany naturalnym efektem jaśnienia włosów na skutek działalności słońca w trakcie lata.
- Czekoladowy ? czekoladowy odcień to zazwyczaj pogłębienie ciemnego brązu. Dzięki czekoladzie nabiera on wyjątkowej głębi. Czekoladowy odcień bardzo ładnie podkreśla opaleniznę. Kolor ten wygląda bardzo naturalnie, dlatego polecany jest paniom preferującym bardzo tradycyjną paletę barw. Czekolada delikatnie ociepla i łagodzi ciemny brąz.
- Mahoniowy ? mahoń wzbogaca stonowany brąz o ciemnoczerwone refleksy. Idealnie nadaje się do odżywienia tego koloru, a także delikatnego wyróżnienia brązu, który z natury bywa określany jako bardzo zachowawczy.
- Mroźny ? mroźny odcień ochładza brąz, dlatego doskonale współgra również z zimnym typem urody. Polecany jest kobietom o jasnej karnacji, które ponadto nie przepadają za opalenizną. Doskonale komponuje się również ze stalowo-zimnymi niebieskimi oczami. Mroźny brąz bardzo ładnie nabłyszcza farbowane włosy nadając im stalową, lub powszechnie stosowaną przy blondach popielatą poświatę.