Okazuje się, że nie wszyscy znają aktualne przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Policja więc przypomina – mali pasażerowie o wzroście poniżej 150 cm muszą korzystać z fotelika, nawet do osiągnięcia pełnoletności.
Kiedyś przepisy były inne – osoby posiadające kilku- kilkunastoletnie dzieci i prawo jazdy wyrobione lata temu pewnie uczyły się o starych zasadach mówiących, że w foteliku należy przewozić młodych pasażerów do 140 cm wzrostu/do osiągnięcia wieku 12 lat. Teraz granicą jest 150 cm bez względu na wiek (przepisy zmieniono kilka lat temu).
Kiedy nie trzeba przewozić dziecka w foteliku:
⁃ gdy przewozimy troje dzieci, a w samochodzie nie ma możliwości zamontowania z tyłu trzech fotelików. Uwaga! Trzecie dziecko może siedzieć z tyłu, pomiędzy fotelikami, ale powinno mieć przynajmniej 3 lata i być przypięte pasami.
⁃ dziecko ma mniej niż 150 cm i więcej niż 135 cm wzrostu, a ze względu na jego masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia. Uwaga! Dziecko może siedzieć tylko na tylnym fotelu i musi być zapięte w pasy bezpieczeństwa.
⁃ rodzic lub opiekun dziecka posiada zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniu do stosowania fotelika.
Czy można przewozić dziecko na przednim siedzeniu?
– Nasze prawo nie zabrania montażu fotelika na przednim siedzeniu. Jest tylko taka uwaga – jeśli sadzamy najmłodszych w fotelikach tyłem do kierunku jazdy, bezwzględnie musimy pamiętać o wyłączeniu poduszki bezpieczeństwa – zaznacza podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.
(żms)/KMP Gliwice
fot. arch. 24gliwice.pl