Pogotowie strajkowe w KWK Sośnica. WZZ Sierpień 80: „To sprawa życia i śmierci”

Perspektywa transformacji górnictwa, prowadzącej docelowo do likwidacji większości kopalń węgla w Polsce, zmobilizowała górników. W poniedziałek związki zawodowe działające na Górnym Śląsku oraz w Zagłębiu Dąbrowskim reaktywowały Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i ogłosiły pogotowie strajkowe w całym regionie.

 
Jak zaznacza Śląsko-Dąbrowska Solidarność, u podłoża tej mobilizacji leżą decyzje rządu dotyczące polityki klimatyczno-energetycznej, które zagrażają setkom tysięcy miejsc pracy nie tylko w górnictwie, ale także w energetyce, hutnictwie, motoryzacji oraz w innych sektorach przemysłu. MKPS dał premierowi Mateuszowi Morawieckiego tydzień na rozpoczęcie rozmów. Jeśli tak się nie stanie, ruszą akcje protestacyjne.

Bezpośrednim powodem reaktywacji MKPS jest dotychczasowy przebieg rozmów związkowo-rządowego zespołu ds. naprawy górnictwa i energetyki, który związkowcy oceniają skrajnie negatywnie.

10 września podczas rozmów w Warszawie przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych i resortu klimatu przedstawili stronie społecznej „Plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030” oraz projekt „Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku”.

Oba te dokumenty w obecnym kształcie są nie do zaakceptowania przez stronę społeczną. Ich reali zacja będzie równoznaczna z likwidacją większości przemysłu zlokalizowanego w województwie śląskim oraz utratą setek tysięcy miejsc pracy w górnictwie, przemyśle hutniczym i stalowym, a także w dłuższej perspektywie m.in. w branży motoryzacyjnej, która już dzisiaj znajduje się w głębokim kryzysie, a także w innych sektorach przemysłu energochłonnego – napisali członkowie MKPS w stanowisku skierowanym 14 września do premiera Mateusza Morawieckiego.

W Międzyzwiązkowym Komitecie Protestacyjno Strajkowym zasiadają przedstawiciele NSZZ „Solidarność” OPZZ, Forum Związków Zawodowych i WZZ Sierpień’80. Łącznie te centrale związkowe zrzeszają w Regionie Śląsko-Dąbrowskim niemal 250 tys. pracowników. W marcu 2013 roku MKPS zorganizował solidarnościowy strajk generalny największy tego typu protest w Polsce od lat 80-tych ubiegłego wieku, w którym wzięło udział ok. 85 tys. pracowników z 400 zakładów pracy. W 2015 roku MKPS koordynował strajki i akcje protestacyjne w obronie kopalń Kompanii Węglowej.

WZZ Sierpień 80 w KWK Sośnica: To sprawa życia i śmierci

Dziś znów musimy być razem. Od tego, jak się zachowamy, zależy nasza przyszłość. Akcja ulotkowa oraz oflagowanie zakładów pracy to elementy ogłoszonego w miniony poniedziałek na Śląsku i w Zagłębiu pogotowia strajkowego. Największe w regionie centrale związkowe – Solidarność, OPZZ, Kadra i Sierpień’80 – zażądały rozmów o transformacji górnictwa i energetyki z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego – napisał w czwartek WZZ Sierpień 80 KWK Sośnica w mediach społecznościowych.

Jeśli nie stawimy czynnego oporu – jak pięć lat temu – nasze miejsca pracy wkrótce przestaną istnieć, bo nikt się z nami nie będzie liczył. To sprawa życia i śmierci

– kontynuują związkowcy.

Albo pokażemy rządzącym, że nie zgadzamy się na ich politykę całkowitej uległości wobec Unii Europejskiej, albo w ciągu kilkunastu lat spełni się scenariusz najgorszy: scenariusz Śląska bez kopalń, bez firm kooperujących z kopalniami, z olbrzymim bezrobociem – zaznacza WZZ Sierpień 80 w serwisie facebook.com.

(żms)/Śląsko-Dąbrowska Solidarność (ny, łk)
fot. 24gliwice.pl/ŁG