Pogrzeby dzieci martwo urodzonych odbywać się będą dwa razy w roku. Ciała zostaną skremowane

Miasto dwa razy w roku wyprawi pogrzeby dzieciom martwo urodzonym, których rodzice nie odebrali ze szpitala. Pochówek odbywać się będzie bez względu na czas trwania ciąży, w marcu oraz w październiku, w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu na cmentarzu komunalnym.

 
Do tej pory kwestia ta w Gliwicach nie była uregulowana. Zmieni się to prawdopodobnie już w tym tygodniu – w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta (15 lipca), znalazł się projekt uchwały w sprawie sposobu sprawienia pogrzebu przez miasto.

Uchwała reguluje sposób sprawienia pogrzebu dzieci martwo urodzonych bez względu na czas trwania ciąży, których ciała nie zostały odebrane ze szpitala, jeżeli osoby uprawnione do dokonania pochówku nie skorzystały z tego prawa

– czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

– Zarówno zwłoki, jak i ciała dzieci martwo urodzonych, winny być otaczane należytą czcią i szacunkiem. Właściwe postępowanie z nimi jest podkreśleniem godności ludzkiej – widnieje dalej w dokumencie.

Zakres usług pogrzebowych w takich przypadkach będzie obejmował odebranie ciał i niezbędnej dokumentacji, zapewnienie przewozu, kremacji, dostarczenie urn i ich pochowanie.

Sprawę zgłosił Szpital

W obowiązującym stanie prawnym rodzice mają prawo pochować swoje dziecko, które urodziło się martwe bez względu na czas trwania ciąży. Jeżeli rodzice nie wyrażają woli organizacji pogrzebu obowiązek przejmuje gmina właściwa ze względu na miejsce zgonu.

Zadanie to w imieniu gminy realizuje ośrodek pomocy społecznej. Potrzebę uregulowania kwestii sprawienia pochówku w przypadku kiedy rodzice zrezygnowali ze swoich uprawnień (szczególnie w sytuacji dotyczącej szczątków płodu) zgłosiła placówka medyczna (Szpital Wielospecjalistyczny w Gliwicach), która dotychczas zlecała kremację i pochówek we własnym zakresie – wyjaśnia Łukasz Oryszczak, rzecznik Prezydenta Miasta.

(żms)
fot. px