Policyjna akcja zatrzymania mężczyzny podejrzewanego o posiadanie większej ilości narkotyków miała miejsce kilka dni temu na terenie jednego z centrów handlowych w Gliwicach. Kryminalni nie pomylili się – 36-latek trzymał w mieszkaniu ponad kilogram „dopalaczy”.
Dopalacze nie zniknęły z polskiego rynku wraz z likwidacją większości rozprowadzających je sklepików, o czym pisaliśmy kilka lat temu. Najnowsza operacja związana z tego rodzaju substancjami, przeprowadzona została przez zabrzańskich policjantów w czwartek, 5 grudnia.
– Po zatrzymaniu 36-latka kryminalni przeprowadzili przeszukanie jego mieszkania, podczas którego znaleźli i zabezpieczyli ponad kilogram środków odurzających, które w większości były suszem roślinnym nasączonym MDMB-4en-PINACA. Ponadto zatrzymany posiadał marihuanę i tabletki ecstasy – relacjonuje asp. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.
W trakcie przeszukania jego mieszkania policjanci znaleźli gotówkę w kwocie ponad 50 tysięcy złotych. Zatrzymany usłyszał zarzut posiadania znacznych ilości środków odurzających
– dodaje Bijok.
Sąd, na wniosek śledczych, zastosował wobec mężczyzny 3-miesięczny areszt tymczasowy. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.
Przy okazji policja ostrzega, że MDMB-4en-PINACA, którym nasączony był susz roślinny znaleziony przy przeszukaniu lokalu, jest syntetycznym kannabinoidem i stwarza wysokie ryzyko poważnych zatruć – w niektórych przypadkach mogą być śmiertelne.
Już ponad 3 lata temu GIS alarmował, że na terenie kraju nastąpił gwałtowny wzrost identyfikacji tej konkretnej substancji.
– Główny Inspektor Sanitarny informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami”). Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe mieszanki, jak również liquidy do palenia, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w niesieniu pomocy przez służby medyczne – zaznacza GIS.
U osoby po zażyciu MDMB-4en-PINACA mogą wystąpić:
- halucynacje, paranoja, psychoza oraz agresywne i gwałtowne zachowanie,
- splątanie, strach, niepokój,
- zniekształcone postrzeganie czasu,
- nudności, wymioty,
- letarg,
- zaburzenia motoryki,
- zaczerwienienie spojówek oczu,
- objawy sercowo-naczyniowe (takie jak nadciśnienie, tachykardia, bradykardia, ból w klatce piersiowej, zawał mięśnia sercowego i udar),
- drgawki, konwulsje, utrata przytomności, śpiączka.
Szczegółowe informacje na temat tej substancji można znaleźć tu.
(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze