Pomoc przyszła w ostatniej chwili. Bezdomny mężczyzna był o krok od śmierci z wychłodzenia

W poniedziałek do funkcjonariuszy straży miejskiej wpłynęło zgłoszenie od mieszkańca o człowieku leżącym na zewnątrz. Na miejsce niezwłocznie udał się patrol.

Mężczyzna, którego dotyczyło zgłoszenie, znajdował się w krzakach na skarpie, przy ogródkach działkowych w rejonie Śródmieścia.

Na miejscu strażnicy zastali znanego im osobiście mężczyznę. 57- letni bezdomny miał problem z komunikacją, nie umiał się podnieść, oraz miał silne drgawki spowodowane wychłodzeniem organizmu.


[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Mężczyzna spędził całą noc pod „chmurką”.[/perfectpullquote]

Dzięki szybkiej reakcji zgłaszającego oraz funkcjonariuszy gliwickiej straży miejskiej udało się go uratować. Bezdomny w stanie wyziębienia organizmu trafił do szpitala.

Zima to szczególnie ciężki okres

Zimą policjanci i strażnicy miejscy podejmują wzmożone działania mające pomóc tym, których zdrowie lub życie może być zagrożone. Dlatego ważne jest, aby nie pozostawać obojętnymi wobec osób bezdomnych czy pijanych, śpiących na ławce w parku, przystanku autobusowym.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Czasem wystarczy jeden telefon, by uratować im życie. [/perfectpullquote]

Przypominamy, że jedną z głównych przyczyn zamarznięć jest alkohol. Ponieważ nie można go spożywać w noclegowniach, wielu bezdomnych szuka schronienia gdzie indziej. W związku z tym policjanci i strażnicy kontrolują miejsca, w których osoby bezdomne przebywają najczęściej. Co oczywiste, nie wszędzie można dotrzeć.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach ruszyła bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych – nr 987 (połączenia bezpłatne i z telefonów komórkowych, i stacjonarnych) – dzięki której można uzyskać informację o możliwości noclegu oraz wyżywienia.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Infolinia będzie funkcjonować całodobowo każdego dnia tygodnia i obejmować zasięgiem teren województwa śląskiego.[/perfectpullquote]

Kto może dzwonić pod ten numer? Każdy, kto wie, że dana osoby potrzebuje pomocy lub zna miejsce przebywania bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane. Pracownicy WCZK udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia: wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie czy punkty pomocy medycznej.

(żms)/SM Gliwice/KMP Gliwice
fot. zdjęcie poglądowe/SM Gliwice