Ponad 200 operacji z wykorzystaniem robota przeprowadzili urolodzy ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Nowoczesna technologia 3D umożliwia mniej inwazyjne, a zarazem bardziej precyzyjne zabiegi.
W gliwickiej lecznicy przy ul. Kościuszki 29 urolodzy wykorzystują robota chirurgicznego podczas prostatektomii radykalnych – operacji ratujących chorych z rakiem prostaty – oraz przy operacjach nerek.
– Rezultaty wprowadzenia zabiegów z wykorzystaniem możliwości chirurgii robotycznej są bardzo dobre m.in. dzięki niskiej inwazyjności, mniejszej utracie krwi u pacjenta i doskonałej precyzji. Dzięki technologii 3D i wykorzystaniu ramion robota możemy w precyzyjny sposób dotrzeć do guza i go usunąć z korzyścią dla pacjenta – wyjaśnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, i dodaje, że przeprowadzenie ponad 200 operacji na oddziale z jedną salą operacyjną i 19 łóżkami to duże osiągnięcie, które było możliwe dzięki ciężkiej pracy całego zespołu.
Mniejsza ingerencja w ciało pacjenta, mniejsze ryzyko powikłań i wyższy komfort leczenia, a także krótszy czas hospitalizacji i rekonwalescencji – to najważniejsze zalety operacji robotycznych.
Chirurgia robotowa jest synonimem postępu w medycynie. To szczególnie ważne w obliczu alarmujących statystyk, z których wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat w Polsce liczba zachorowań na raka prostaty wzrosła dwukrotnie – w samym województwie śląskim diagnozowanych jest ich rocznie około 2 tysiące. Ponadto każdego roku w naszym kraju diagnozuje się raka nerki u ponad 5 tysięcy osób.
(żms)/(SM nr 4/ml/UM Gliwice)