Poprzemysłowe dziedzictwo naszego regionu dostępne dla zwiedzających. Przed nami kolejna rajza

Kolejna Rajza po Elektrociepłowni Zabrze odbędzie się już w sobotę, 7 września. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zwiedzić zabytkowy budynek mieszczący się przy ulicy Wolności 416. Obowiązują zapisy i wpłacenie cegiełki dla organizatora.

 
Najstarsza elektrociepłownia na terenach dzisiejszej Polski to monumentalny gmach porównywalny wielkością do Zamku w Malborku, z wnętrzami, gdzie fantazje budowniczych wyczarowały koronki z cegły. Powstała 126 lat temu – wybudowano ją w 1897 roku. W skład obiektu wchodzi 18 budynków poprodukcyjnych, są to m.in. budynek główny dyrekcji, budynek kotłowni, budynek maszynowni, budynek rozdzielni 6 kV, budynek warsztatu mechanicznego, czy budynek klubu, świetlicy, portierni. Pod koniec 2022 roku zabrzański samorząd przejął tę nieruchomość na własność za symboliczne 100 zł.

W programie nadchodzącej wycieczki po obiekcie przewidziano wizytę w holu głównym, gabinecie prezesa, sali konferencyjnej z oryginalnymi meblami oraz wizyta w Hali Maszyn.


Przewodnikami będą:

  • Małgorzata Niesyto – Szmigiel – od kilku lat rudzianka, od zawsze Ślązaczka, absolwentka wydziału Górnictwa i Geologii, ciągle poszukuje nowych „pokładów” i odkrywa historię Górnego Śląska oraz jego mieszkańców. Zawodowo związana z gospodarką odpadami. Prywatnie miłośniczka spacerów i górskich wypraw, również tych po górnośląskich górach – hałdach. Spełniona mama, która próbuje przekazać córce dziedzictwo kulturowe i niematerialne Górnego Śląska.
  • Józef Krzyk – historyk i publicysta. Autor i współautor kilku książek dotyczących Górnego Śląska, m.in. Korfanty. Silna Bestia, Wojna papierowa, Spacerownik powstańczy, Szałfynster.

Uczestnicy wycieczki powinni zaopatrzyć się w odpowiedni strój, a także w solidne buty na grubej podeszwie. Na miejscu otrzymają kaski.

Informacje organizacyjne

Rajza po elektrociepłowni odbędzie się w sobotę, 7 września, o godzinie 10:00, jednak w razie dużego zainteresowania uruchomione zostaną kolejne grupy zwiedzania o godzinach 11:00 i 12:00.

Zgłoszenia udziału należy przysłać mailem na adres: fest@wrazidlok.org. Każda osoba, która wyśle zgłoszenie otrzyma tą drogą potwierdzenie z godziną wejścia.

Organizatorzy proszą uczestników o cegiełkę w wysokości 20 zł od osoby. Wpłat z dopiskiem „Rajza po Elektrociepłowni Zabrze” należy dokonywać na konto ING Bank Śląski:

42 1050 1298 1000 0090 8037 1918.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie organizatora – kliknij tu.

(żms)/UM Zabrze/Wrazidlok.org
fot. arch. UM Zabrze/Paweł JaNic Janicki

3 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze