Gliwickie Muzeum organizuje spotkanie z Lionem Tokkie, uznanym holenderskim historykiem pochodzenia żydowskiego, którego tematem będą „Marsze śmierci”. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 9 maja, o godzinie 17:00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14).
Spotkanie będzie w języku angielskim i będzie tłumaczone przez Bartosza Kumanka
– Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z człowiekiem, którego poznaliśmy podczas zwiedzania Domu Pamięci. Lion Tokkie jest pełnym pasji, wiedzy i empatii Holendrem, który długo nie mógł pogodzić się z historią swojej rodziny, dlatego postanowił ją bliżej zbadać i poznać. Poszukiwania doprowadziły go do Gliwic, a w konsekwencji do przyjaźni z nami. Ponieważ jego badania są imponujące, zaprosiliśmy go, aby podzielił się swoją wiedzą – zapowiada Muzeum w Gliwicach.
Wykład dotyczyć będzie marszów śmierci, które miały miejsce od października 1944 r. do końca wojny – 8/9 maja 1945 r. oraz tego, co działo się po wojnie z ocalałymi.
Historyk opowie jak hitleryzm wynalazł systemową maszynę śmierci, na przykładach obozów zagłady Auschwitz i Gross-Rosen. Przedstawi trasy tzw. marszów śmierci; południową, północną oraz drogi kolejowe. Odwoła się też do kolekcjonowanych od lat świadectw osób, które przyglądały się maszerującym przez środek Europy kolumnom więźniów. Na tej trasie znajduje się wiele grobów, których mapę również będziemy mieli okazję zobaczyć.
Lion Tokkie – ur. 1948 r. Po ponad 40 latach pracy w branży IT w 2010 roku zaczął badać historię swojej żydowskiej rodziny. Zainspirowany został losami ojca, który przeżył ucieczkę z żydowskiego obozu pracy. Z jego wielkiej rodziny ponad 126 mężczyzn, kobiet i dzieci zostało zamordowanych w różnych obozach nazistowskich.
Teraz, 14 lat później, Lion jest uznanym historykiem w Holandii. Przez Króla Holandii został doceniony za zasługi na polu badania historii holenderskich Żydów, w szczególności ich losów w czasie Holokaustu, w tym deportacji do obozów koncentracyjnych na wschodzie. Obecnie prowadzi badania dotyczące marszów śmierci.
Wstęp jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.
(żms)/Muzeum w Gliwicach