Rozpoczyna się festiwal „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”. Spotkanie inaugurujące projekt skoncentruje się wokół najnowszej książki Leszka Jodlińskiego o mitycznym Görbersdorfie, której premiera miała miejsce 19 kwietnia.
Wydarzenie zaplanowano w piątek, 10 maja o godzinie 18:00 w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17).
„Powidoki Görbersdorfu (Sokołowska). Przewodnik subiektywny”
To miejsce zdobyło wyobraźnię i uwagę wielu. Miejsce blisko związane z biografią Krzysztofa Kieślowskiego i literacko unieśmiertelnione w prozie Joanny Bator (Gorzko, gorzko) i Noblistki, Olgi Tokarczuk (Empuzjon). Wcześniej znane i zapomniane, jako jeden z najważniejszych kurortów i górskich stacji gruźliczych, gdzie od II połowy 19. wieku doktor Hermann Brehmer (a potem kolejni) podjął się walki z tą nieuleczalną (wówczas) chorobą.
Za sprawą jego lecznicy i kolejnych prowadzonych przez dra Römplera i dra Weickera Görbersdorf wyrósł na jeden z najważniejszych ośrodków leczniczych epoki w tej części Europy.
To śląskie Davos, jak mawiano o Görbersdorfie, jest bohaterem subiektywnego przewodnika po tym kurorcie i przez pryzmat tamtego miejsca i czasu opisuje to, co można wciąż zobaczyć we współczesnym, fascynującym Sokołowsku.
Książka zawiera wybór blisko 140 fotografii, z czego blisko 70 to zebrane przez autora grafiki i zdjęcia z epoki (dowodzące popularności miejsca i zdolności marketingowych jego właścicieli) i blisko 50. wykonanych przez autora książki „Powidoki Görbersdorfu (Sokołowska). Przewodnik subiektywny”, Leszka Jodlińskiego.
Publikacja zawiera największy współczesny opis ikonografii Görbersdorfu, poczynając od przykładów grafik publikowanych we współczesnej prasie krajoznawczej i lifestyle’owej, przez autochromy braci Lumière, którzy na początku XX wieku odwiedzili to uzdrowisko (i Karkonosze), aż po przykłady fotografii amatorskiej ostatnich gości Görbersdorfu przed 1945 rokiem. Rok 1945 jest symboliczną cezurą, na której zamyka się opis miejsca, które dzisiaj nazywa się Sokołowsko.
Podczas spotkania zapewniona będzie pętla indukcyjna oraz dostępność architektoniczna.
Wydarzenie w serwisie facebook.com znajduje się tu.
(żms)/MBP Gliwice