Powstało Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska. W badaniach pomoże samochód z mobilnym laboratorium

fot. M. Szum/polsl.pl

Zmiany klimatyczne, ochrona środowiska oraz rozwój badań w dziedzinie energetyki to priorytetowe zagadnienia w dążeniu do zrównoważonego rozwoju naszego regionu. Kluczową rolę w tych działaniach będzie pełnić Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej.

W Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska będzie prowadzona działalność naukowo-dydaktyczna, promowane też będą innowacyjne technologie ochrony środowiska. Pracownia będzie dostępna dla studentów, uczniów i osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony klimatu. Uroczysta inauguracja działalności COKiŚ odbyła się w piątek, 31 stycznia.

Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska znajduje się na 6. piętrze Centrum Nowych Technologii PŚ, przy ul. Konarskiego.

Będą w nim prowadzone prace badawcze poświęcone m.in. systemowi energetycznemu oraz prognozowaniu i adaptacji do zmian klimatycznych. Centrum będzie miejscem działalności naukowo-dydaktycznej i promocji innowacyjnych technologii poświęconych ochronie klimatu i środowiska.


Będzie też miejscem edukacji i angażowania studentów Politechniki Śląskiej, uczniów oraz osób działających na rzecz ochrony klimatu i środowiska w Polsce i na świecie. W ramach działalności Centrum planowane są wykłady i zajęcia poświęcone m.in. efektowi cieplarnianemu, prognozom wzrostu temperatury atmosfery Ziemi czy zahamowaniu zmian klimatycznych.

W badaniach prowadzonych przez naukowców COKiŚ wykorzystany zostanie samochód z mobilnym laboratorium pomiarów emisji zanieczyszczeń powietrza.

Będzie wyposażony m.in. w specjalistyczne analizatory, miernik pyłu zawieszonego, zestaw meteo, umożliwi wykonywanie badań bezpośrednio w terenie.

Politechnika Śląska uzyskała tytuł uczelni badawczej, co wiązało się z określeniem priorytetowych obszarów badawczych. Jednym z nich jest ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka. To Centrum, wraz z wirtualnym laboratorium składającym się z zespołów badawczych zlokalizowanych na różnych katedrach Politechniki Śląskiej, tworzy doskonałe zaplecze dla naszych priorytetowych badań – tłumaczy prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Idea utworzenia w Gliwicach Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska narodziła się w 2018 r., podczas wizyty na Politechnice Śląskiej Bertranda Piccarda – podróżnika, innowatora, prezesa fundacji Solar Impulse, doktora honoris causa PŚ.

(żms)/UM(mf)
fot. M. Szum/polsl.pl