Przed nami kolejne spotkanie w ramach Wszechnicy PAU. Tym razem z uczestnikami spotka się dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Leszek Marynowski. Tematem będą pożary w historii Ziemi.
Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród młodzieży szkół średnich, młodzieży akademickiej, jak i dorosłych odbiorców. Przybliżając najnowsze osiągnięcia nauki, a także problemy kultury, stanowią okazję do spotkania z najwybitniejszymi polskimi uczonymi.
W czwartek, 29 września, gościem Wszechnicy będzie prof. Leszek Marynowski, dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Wykładowca – geolog i specjalista w zakresie geochemii organicznej i nieorganicznej – jest laureatem nagrody im. Ignacego Domeyki Polskiej Akademii Nauk, a także autorem ponad 100 artykułów naukowych w czasopismach o zasięgu międzynarodowym.
Swoje wystąpienie w Willi Caro poświęci najstarszym pożarom w historii Ziemi, ich przyczynom i skutkom. Szczególna uwaga zostanie poświęcona okresom tzw. wielkich wymierań i współwystępowania globalnych pożarów w ich trakcie. Wyjaśnione zostaną sposoby detekcji pożarów w skałach oraz określania ich rodzajów. Dodatkowo przedstawiony zostanie wkład polskich naukowców w zagadnienia związane z paleopożarami.
Początek – godzina 16:00. Wstęp wolny. Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a.
(żms)/UM Gliwice
fot. px