NA ŻYWO. Poziom wody w Kłodnicy powoli opada. Odwołany alarm przeciwpowodziowy

Woda w Kłodnicy powoli opada, choć jej poziom nadal jest bardzo wysoki. Sytuacja się stabilizuje, a prognozy pogody na najbliższe godziny są optymistyczne

 

godz.13:05
Prezydent Gliwic ogłosiła odwołanie alarmu przeciwpowodziowego w Gliwicach

godz.11:40
Stan Kłodnicy w na wysokości centrum Gliwic.

Stan Kłodnicy na wysokości centrum Gliwic. Godz. 11:30

Opublikowany przez 24gliwice Niedziela, 15 września 2024

godz.10:40
Cmentarze Centralny i Lipowy już otwarte, Częściowo otwarty został również park Chrobrego (z wyjątkiem placu zabaw i części wzdłuż rzeki). Park Szwajcaria nadal zamknięty.

godz. 8:30
Minionej nocy służby przyjęły ponad 100 zgłoszeń, które dotyczyły głównie podtopień, zalanych piwnic, zalewisk, złamanych konarów i drzew. Złamane drzewo przewróciło się na dwa pojazdy przy ul. Krzywoustego/Łużyckiej.
Zgłoszenia przyjmowane są na bieżąco. Zamknięte są cmentarze: Centralny i Lipowy oraz parki: Chrobrego, Starokozielski, Szwajcaria.

godz. 8:20
Woda w Kłodnicy powoli opada, choć jej poziom nadal jest bardzo wysoki. Ustał wiatr. Zalane są ul. Akademicka i Park Chrobrego. Ze względów bezpieczeństwa zamknięte będą Wilcze Doły. Straż usuwa połamane drzewa/gałęzie i odpompowywuje wodę. Trwa bieżące udrażnianie studzienek i krat. Sytuacja w mieście powoli się stabilizuje. Służby skupiają się na usuwaniu skutków deszczu i wiatru. – Jeśli do godziny 12 trend poprawy pogody będzie się utrzymywał, a prognozy będą optymistyczne – odwołam alarm przeciwpowodziowy – zapowiedziała prezydent Gliwic.

godz. 7:55
Ulica Akademicka jest zamknięta z powodu rozlewiska. Poziom wody w Kłodnicy o godzinie 6:00 rano wynosił 260 cm.

niedziela, godz. 0:40
– Ta noc ma być najtrudniejsza między godz. 4 a 5, bo prognozy meteo wciąż nie są dobre. Nadal pada i wieje – informuje prezydent Gliwic. – Strażacy, policjanci, strażnicy miejscy i pracownicy miejskich jednostek i spółek pracują nad usuwaniem skutków ulewnego deszczu i silnego wiatru. W korycie Kłodnicy jest jeszcze 60-70 cm do krawędzi brzegów.

godz. 23.50
Poziom Kłodnicy wynosi 230 cm. Woda w korycie powinna utrzymać się do poziomu 270-300 cm. Obecne zalania i podtopienia to wynik przeciążonej kanalizacji deszczowej.
Na bieżąco oznaczane są zalane fragmenty dróg, po ich udrożnieniu otwierane są przejazdy. Służby kryzysowe zabezpieczają domy i budynki użyteczności publicznej, strażacy wypompowują wodę z piwnic.
Zabezpieczone jest schronisko dla zwierząt, w którym zwierzęta zostały przeniesione w bezpieczne, położone wyżej, miejsca.

godz: 19:10
Park Szwajcaria, cmentarz Centralny i Lipowy zostały zamknięte z uwagi na podmoknięty grunt i możliwość naruszenia korzeni drzew.

godz: 18:55
Z uwagi na zagrożenie spowodowane podmokniętym gruntem i wiatrem, zamknięty został park Starokozielski.

godz. 18:40
Prezydent ogłosiła wprowadzenie alarmu przeciwpowodziowego na terenie Gliwic.

godz. 18:30
Zalany Park Chrobrego został zamknięty. Nieprzejezdna ulica Akademicka – informuje w komunikacie przezyden Gliwic

godz. 16:50
Sytuacja na zbiorniku retencyjnym w Wilczych Dołach.

 
sobota, godz. 16:00
Aktualny stan Kłodnicy w rejonie centrum

 
Około godziny 11:00 (14.09) Wody Polskie w Gliwicach informowały, że wszystkie zbiorniki przeciwpowodziowe na obszarze zarządzanym przez tą jednostkę zachowują rezerwę powodziową większą niż wymagana (zbiornik Wisła Czarne – 145%, zbiornik Turawa – 215%, zbiornik Pławniowice – 114%).

Ponownie został także zwiększony odpływ ze zbiornika Dzierżno Duże. W gotowości do pracy pozostaje również Zbiornik Racibórz Dolny oraz Polder Buków. Urządzenia i budowle hydrotechniczne pracują prawidłowo i zgodnie ze swoimi funkcjami. M.in. na rzece Kłodnicy w Gliwicach przy ul. Portowej podniesiono segmenty jazu aby umożliwić spływ wód wysokich. Zamknięto dla żeglugi Odrzańską Drogę Wodną od Raciborza do Ujścia Nysy oraz Kanał Gliwicki (od połączenia z rzeką Odrą do śluzy Dzierżno) i Kanał Kędzierzyński. Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach rozigliczyli jaz odrzański Ujście Nysy, aby możliwy był bezpieczny spływ wód wezbraniowych. Pracują również mechanizmy innych jazów odrzańskich – przekazał RZGW w Gliwicach.

Pracownicy Wód Polskich prowadzą działania terenowe na ciekach i zbiornikach wodnych, podejmują działania interwencyjne polegające na usuwaniu wiatrołomów, dbają o prawidłowe działanie urządzeń hydrotechnicznych oraz pozostają w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego na wszystkich szczeblach.

Ze względu na silny wiatr i duże opady deszczu MZUK zaapelował do mieszkańców o rezygnację ze spacerów – szczególnie do parków i lasów.

– Aktualna sytuacja pogodowa może powodować miejscowe podtopienia i stwarzać niebezpieczne sytuacje. Śledźmy na bieżąco komunikaty pogodowe, zwracajmy uwagę na przychodzące alerty i pozostańmy w domach. Zbliżanie się do rzek, zbiorników wodnych czy podtopionych dróg może być skrajnie niebezpieczne – czytamy na stronie Zarządu.

MZUK przypomina, że w razie potrzeby np. w sytuacji zagrożenia lub zalania należy w pierwszej kolejności zadzwonić pod numer alarmowy 112, a dyspozytorzy skierują zgłoszenie w odpowiednie miejsce. Można też skontaktować się z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Gliwice w Centrum Ratownictwa Gliwice, dzwoniąc pod całodobowy numer telefonu 32/231-98-76.

Ze względu na dużą liczbę wejść użytkowników Internetu, strona Hydro IMGW działa z utrudnieniem – korzystanie z serwisu bywa okresowo niemożliwe. Według odczytu z wodowskazu, który w Gliwicach znajduje się na Kłodnicy w rejonie ulicy Berbeckiego, o godzinie 12:20 poziom Kłodnicy przekraczał 190 cm.

Po godzinie 15:00 prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka poinformowała, że miasto, w ramach działań zapobiegawczych, wydało mieszkańcom około 250 worków z piaskiem.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji na bieżąco monitoruje sytuację, uzupełniając zapasy worków oraz oczyszczając uliczne wpusty i zabezpieczenia wlotów cieków wodnych.

– W razie pogorszenia sytuacji, do działań mogą zostać włączone dodatkowe siły i sprzęt z PWiK, Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych oraz Przedsiębiorstwa Robót Ulic i Mostów. Ostateczną decyzję o ich wykorzystaniu podejmie Państwowa Straż Pożarna. Aktualnie w gotowości pozostają 4 jednostki PSP oraz 43 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Do południa strażacy otrzymali sześć zgłoszeń dotyczących skutków trudnych warunków pogodowych – przekazuje prezydent Gliwic.

Straż Miejska patroluje miasto, monitorując miejsca szczególnie narażone na zalania, a Centrum Sterowania Ruchem Zarządu Dróg Miejskich na bieżąco śledzi obszary, które w przeszłości były problematyczne podczas intensywnych opadów.

– W przypadku pogorszenia warunków pogodowych, szczególnie intensywnych podmuchów wiatru, MZUK może podjąć decyzję o czasowym zamknięciu Parku Chrobrego i Parku Starokozielskiego. Środek ten ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom odwiedzającym te tereny – kontynuuje Kuczyńska-Budka.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach przypomina właścicielom studni o zaleceniach dotyczących ich oczyszczania w przypadku zalania, podkreślając, że woda z takich studni nie powinna być używana, dopóki nie zostanie zbadana i uznana za bezpieczną.

(żms)
fot. arch. 24gliwice.pl

77 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze