Prawie 49 mln z Unii na ochronę przed powodzią. Gdzie i jakie inwestycje planuje Magistrat?

Gliwice z solidnym zastrzykiem pieniędzy na ochronę przeciwpowodziową. Na przestrzeni pół roku Miasto dwukrotnie uzyskało na ten cel unijne dofinansowanie.

Jego łączna kwota sięga prawie 49 mln złotych.

CO POWSTANIE?

Najpierw, w lutym tego roku w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, miasto otrzymało prawie 19 mln złotych. Umowa sfinalizowana została w kwietniu, a prace modernizacyjne już trwają. Projekt obejmuje budowę zbiorników retencyjnych i kanalizacji deszczowej wraz z urządzeniami podczyszczającymi. Te zadania realizowane są m.in. przy ul. Bojkowskiej, Dworskiej, Biegusa, Łukasiewicza i Elsnera.

Druga transza pieniędzy (prawie 30 mln złotych) uruchomiona zostanie w najbliższych miesiącach. Miasto jest w trakcie podpisywania umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Środki przeznaczone zostaną na budowę kanalizacji deszczowej przy ul. Magnolii, Begonii, Krokusów, Długiej, Marksa, Chorzowskiej (w tym m.in. remont wylotu do rzeki Bytomki) oraz w dzielnicy Brzezinka Południe (wraz z budową zbiornika retencyjnego). Unijne środki mają pozwolić też na przywrócenie naturalnego stanu koryta Kłodnicy a także na powstanie inteligentnego systemu zarządzania siecią kanalizacji deszczowej.

ZBIORNIKI NA SŁOWACKIEGO (JESZCZE) NIE TERAZ

Na tym nie koniec ambitnych planów Magistratu. Miasto zamierza ubiegać się o kolejne dofinansowanie na budowę kolejnych zbiorników retencyjnych, w tym także budzących największe kontrowersje „polderów” na łąkach przy ul. Słowackiego.

– Dla projektowanych obecnie zbiorników i polderów zlokalizowanych na potoku Ostropka, Cienka, Wójtowianka (Doa) oraz na rzece Kłodnicy obecnie trwa jeszcze proces projektowania

– mówi Roksana Burzak z Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych. – Termin zakończenia tych umów jest różny, średnio przypada on II i III kwartał 2018r. Biorąc pod uwagę powyższe informujemy, że inwestycje te nie posiadają jeszcze decyzji, zgody na realizację – zaznacza i podkreśla, że z wnioskiem o ich dofinansowanie będzie można wystąpić po uzyskaniu wszystkich zgód i decyzji.

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Projekt najgłośniejszej inwestycji przy ul. Słowackiego, będącej od ubiegłego roku kością niezgody między częścią gliwiczan a urzędnikami powinien być gotowy do 12 września tego roku.[/perfectpullquote]

Tymczasem o rekreacyjny charakter łąk przy Ostropce, w ubiegłym tygodniu po raz kolejny upomnieli się mieszkańcy. Na zielonym terenie, z inicjatywy Rady Osiedlowej Wójtowa Wieś zorganizowano „Śniadanie na trawie”. W piknikowej atmosferze podkreślano znaczenie tego terenu dla dzielnicy. Spór o przyszłość tego miejsca – na razie uśpiony – może więc wrócić ze zdwojoną siłą już za kilka miesięcy.

Michał Szewczyk