Wybieg dla psów, siłownie, monitoring. Są wyniki budżetu obywatelskiego

Wiemy już jakie zadania zostaną zrealizowane w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego.

Po tegorocznych zmianach w procedurze głosowania wyniki są rewolucyjne, bo prawie każda dzielnica zyska nową inwestycję.

Głosowanie trwało miesiąc – od 6 czerwca do 4 lipca. W tym czasie do urzędu wpłynęło 16 768 głosów. Mieszkańcy oddali 14 921 głosów ważnych, w tym 5884 elektronicznie i 9037 w formie papierowej. 1847 głosów zostało uznanych za nieważne (1350 elektronicznych i 497 papierowych).


Skąd tak duża ilość głosów oddanych nieprawidłowo? Jak tłumaczy magistrat, sporo głosów została oddana podwójnie, a nawet potrójnie przez te same osoby. Aż 633 głosy oddane drogą elektroniczną nie zostały zaakceptowane ze względu na ich niezatwierdzenie w specjalnym linku – co akurat nie musi świadczyć o skromnych zdolnościach internetowych gliwiczan, a raczej o nieczytelnym sposobie oddawania głosu.

Choć uwag do tegorocznego budżetu można mieć więcej (m.in. krytykowany przez niektóre rady osiedlowe sposób selekcji zadań pod głosowanie – „wycięto” w niektórych dzielnicach 60% zgłoszonych wniosków), to nie ulega wątpliwości, że tym razem udało się urzędnikom zmobilizować do głosowania większą liczbę mieszkańców. W zeszłym roku oddano 6269 głosów, dwa lata temu 5289, czyli ponad dwukrotnie mniej niż obecnie.

– Czy to jest szczyt szczęścia? Pewnie jeszcze nie. Warto zaznaczyć, tegoroczne głosowanie miało zupełnie inną procedurę niż w latach ubiegłych i ciężko je porównywać – komentuje Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic. – Za dobrą frekwencją stała na pewno wysoka aktywność części rad osiedlowych – dodaje.

Najpilniejsi okazali się w tym roku mieszkańcy Czechowic, którzy przekroczyli minimalną liczbę głosów o ponad 1000% (263 głosy na wymagane 25). Następny w kolejności jest Bojków (456%), Zatorze (433%), Ligota Zabrska (401%) i Łabędy (386%). Jedno osiedle (Wojska Polskiego) nie przekroczyło wymaganego progu. W ostatniej chwili załapało się też Śródmieście, przeskakując wymagany próg o zaledwie 30 głosów.

– Osiedla wyszły obronną ręką w związku z ustalonym progiem frekwencyjnym (5%), choć urzędnicy odrzucili tyle ciekawych projektów, że w niektórych osiedlach nie było na co głosować – komentuje Bartosz Rybczak z OSOM Gliwice. – Bardzo cieszy fakt, że pula przeznaczona na Budżet Obywatelski została rozdysponowana prawie do końca (zostało niespełna 10 000zł) i tu należy się duży plus organizatorom. W naszej ocenie, oprócz korzystnych zmian w procedurze BO bardzo duży wpływ na ten skok jakościowy miały prężne działania Rad Osiedlowych, na które przerzucono ciężar promocji tego narzędzia partycypacyjnego – dodaje.

Czy w przyszłym roku czekają nas kolejne zmiany? To bardzo możliwe. Na jesień urzędnicy planują kolejne spotkania z radami i mieszkańcami na temat procedury głosowania. Jej tegoroczna reorganizacja pokazała, że zmiany były potrzebne i warto było je przeprowadzić. Słabych punktów jest sporo, ale w ostatecznym rozrachunku gliwicki budżet obywatelski zrobił mały krok w dobrą, proobywatelską stronę.
Michał Szewczyk

JAKIE ZADANIA WYBRALI MIESZKAŃCY?

Wśród najważniejszych zadań znajdują się m.in.: monitoring wizyjny wzdłuż ul. Franciszkańskiej (trzy punkty z 9 kamerami) na osiedlu Baildona. W Bojkowie pojawi się nowy plac zabaw, w Brzezince siłownia na wolnym powietrzu. Na osiedlu Kopernika przeprowadzony zostanie remont chodnika oraz budowa oświetlenia pomiędzy budynkami przy ul. Andromedy i Kopernika. Łabędy zyskają nową nawierzchnię jezdni oraz montaż oświetlenia drogi wewnętrznej prowadzącej od ul. Strzelców Bytomskich. W Sośnicy pojawią się trzy punkty monitoringu, składające się z 11 kamer przy ul. Jesiennej, Sikorskiego i Reymonta oraz Jedności i Dzionkarzy. W Szobiszowicach zamontowane zostaną urządzenia siłowe na skwerze Nacka, a w Śródmieściu na skwerze Bottrop wykonana zostanie nawierzchnia i montaż stołu do tenisa oraz do piłkarzyków. Na Zatorzu wybudowane zostanie połączenie ul. Hoblera z ul. Tarnogórską. „Bank” rozbił Trynek z budową wybiegu dla psów w sąsiedztwie ul. Młodych Patriotów. Na tę inwestycję oddano najwięcej głosów w całym głosowaniu – aż 1025.

Pełna lista zadań przeznaczonych do wykonania: tutaj pula podstawowa, a tutaj pula dodatkowa dla najbardziej aktywnych osiedli.