„Prawo zemsty. Artemisia Gentileschi”. Kolejny wykład z cyklu „Poza ramy. Artyści bez cenzury”

„Prawo zemsty. Artemisia Gentileschi (1593-1654)” to tytuł wykładu z cyklu „Poza ramy. Artyści bez cenzury”, jaki w piątek, 22 listopada, odbędzie się w Willi Caro. Rozpoczęcie o godzinie 17:00. Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

W czasach, gdy kobiety nie miały żadnego dostępu do malarskiego fachu, Artemisia Gentileschi zdobyła w tej dziedzinie wszystko, co było do zdobycia, zostając przy okazji… jedną z pierwszych profesjonalnych malarek w historii. Wychowana od dziecka w pracowni ojca, Orazio Gentileschiego, zdolnościami szybko przerosła swoich braci, udowadniając nestorowi rodu, że prawdziwy talent nie ma płci.

Rzym, Florencja, Wenecja, Neapol, Londyn – to tylko niektóre z miast, w których tworzyła i zdobywała liczne zamówienia. Wśród jej klientów byli książęta, królowie, papieże, koneserzy sztuki.

Doceniła ją także florencka Accademia del Disegno, elitarna instytucja skupiająca najwybitniejszych artystów i uczonych, przyjmując do swojego grona – była w nim pierwszą i jedyną (do tamtej pory) kobietą. Artemisia zatrudniała wielu malarzy-rzemieślników, a warsztat sygnowany jej imieniem stał się marką rozpoznawalną w całej Europie. Wolna, dumna, niezależna, zadziorna. Życie artystki, podobnie jak biografia jej mistrza – Caravaggia, nie było jednak wypełnione tylko blaskiem sławy. Więcej w nim mroku oraz nieustannych ucieczek od bolesnej przeszłości. Czy aby na pewno skutecznych?

Sylwetkę artystki przybliży Marta Witoń-Jankowska, historyczka sztuki.

Poza ramy. Artyści bez cenzury

Ten cykl wykładów gliwickiego Muzeum jest najpopularniejszym tego rodzaju wydarzeniem ostatnich lat. Podczas spotkań w Willi Caro uczestnicy mają okazję poznać prawdziwe oblicze artystów, a także przyjrzeć się z bliska ich autorskiej twórczości.

Wykłady odbywają się raz w miesiącu. Spotkania tworzy i prowadzi Marta Witoń-Jankowska, historyczka sztuki, autorka m.in. cykli wykładów przygotowanych dla Muzeum w Gliwicach: „Sztuka patrzenia. Panorama dziejów sztuki”, „Poza ramy. Artyści bez cenzury” oraz wielu lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży, w tym popularnej serii „Ekstra-Klasa…” przybliżającej sztukę młodszym odbiorcom.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w piątek, 22 listopada, o godzinie 17:00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

(żms)/MwG
fot. materiały organizatora

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze