Premiera na deskach Teatru Miejskiego – „Ferdydurke”. Gombrowiczowska metafora kryzysu męskości

„Ferdydurke” to tytuł nowego spektaklu w reżyserii Adama Sajnuka, który wystawiany będzie na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach od soboty, 7 grudnia. Z okazji 124. rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza gliwicka scena przybliży widzom jedną z jego najważniejszych powieści.

„Ferdydurke” to doskonały pretekst do poruszenia wciąż aktualnych i współczesnych wątków – zarówno z kategorii zjawisk społecznych, jak i natury psychologicznej. Nie brak tu pytań o tożsamość, odpowiedzialność i miejsce człowieka w społeczeństwie.

Historia 30-letniego Józia, powracającego w szeregi uczniów gimnazjum, to nic innego jak gombrowiczowska metafora kryzysu męskości i unikania odpowiedzialności. Myślę, że młody mężczyzna w świecie zachodniej cywilizacji, powszechnej emancypacji i feministyczno-obyczajowej rewolucji jest w największym tożsamościowym kryzysie w historii. „Ferdydurke” to idealny tekst, aby o tym kryzysie dziś w teatrze porozmawiać z widzem – mówi reżyser.

Premiera rozpocznie się o godzinie 19:00. Spektakl będzie prezentowany także w innych terminach. Szczegóły oraz informacje dotyczące dostępności biletów znajdują się na stronie teatr.gliwice.pl.

Zadanie „Ferdydurke – adaptacja sceniczna powieści Witolda Gombrowicza” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(żms)/UM Gliwice(bb/TM)