Porównanie lokat wymaga dobrej orientacji w ofertach poszczególnych banków i choćby minimalnej wiedzy na temat tego produktu. W artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze depozytu i gdzie obecnie znaleźć najciekawsze propozycje.
Samodzielne znalezienie dobrej lokaty może być dzisiaj sporym wyzwaniem. Po tym, jak Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe do najniższego poziomu w historii, banki zaczęły masowo ciąć oprocentowanie swoich depozytów, a obniżka goniła obniżkę. Sytuacja na rynku lokat zmieniała się dynamicznie, a liczba ciekawych propozycji gwałtownie topniała. W efekcie całkiem niezła lokata, którą mogliśmy założyć np. we wtorek, zaledwie tydzień później stawała się niedostępna lub jej oprocentowanie dramatycznie spadało.
Nie oznacza to jednak, że lokaty bankowe z dobrym oprocentowaniem odeszły w finansowy niebyt i dziś możemy o nich jedynie pomarzyć. Wciąż możemy natrafić na interesujące oferty, jednak aby je znaleźć, musimy się nieco wysilić (np. regularnie przeglądając strony banków).
Na szczęście, są narzędzia, które mogą nam w tym pomóc, a są nimi porównywarki depozytów – choćby ta, którą możemy znaleźć pod adresem: https://najlepszelokaty.pl/porownywarka-lokat-bankowych. Tego typu zestawienia, zawierające przegląd najlepszych ofert na rynku, posiadają jedną olbrzymią zaletę – są na bieżąco aktualizowane. Korzystając z porównywarki szybko ustalimy, które banki oparły się negatywnym trendom i wciąż dbają o oszczędzających.
Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?
Co jednak należy rozumieć przez „niezły depozyt”? Pierwsze, co w takim momencie przychodzi nam do głowy, to lokata z jak najwyższym oprocentowaniem. Z automatu zakładamy, że depozyt na 3% w skali roku zagwarantuje nam znacznie wyższe zyski niż depozyt oprocentowany na poziomie 2,8%. Tymczasem na atrakcyjność lokat bankowych wpływa kilka różnych czynników. Prosty przykład – na dłuższych lokatach często zarobimy więcej, mimo że ich oprocentowanie jest niższe. Czynnikiem, który niejako „rekompensuje” nam niższe oprocentowanie jest w tym przypadku wysoki limit wpłat i długi okres trwania. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, powinniśmy przeanalizować wszystkie jego parametry i zwrócić uwagę na następujące szczegóły:
- sposób określania oprocentowania (oprocentowanie stałe lub zmienne),
- częstotliwość kapitalizacji odsetek (co miesiąc, co kwartał, tylko raz do roku czy na koniec okresu umowy),
- okres trwania lokaty,
- zakres kwot, jakie możemy zdeponować.
Ponadto w wielu bankach, by założyć lokatę, będziemy musieli spełnić dodatkowe wymogi. Niekiedy najwyżej oprocentowane depozyty są dostępne tylko dla nowych klientów lub możemy ulokować na nich wyłącznie tzw. nowe środki. Innym warunkiem, z którym możemy się spotkać, jest konieczność posiadania konta osobistego. Jeśli bank wymaga jednoczesnego posiadania takiego rachunku, powinniśmy też uwzględnić związane z nim koszty oraz sprawdzić, czy uzyskanie podwyższonego oprocentowania nie jest uzależnione od spełnienia kolejnych warunków, np. określonej liczby transakcji kartą płatniczą.
W jaki sposób porównywarka lokat może nam ułatwić wybór?
Serwisy, na których można znaleźć porównywarki lokat, zbierają w jednym miejscu wszystkie depozyty, które w danej chwili mają najwyższe oprocentowanie na rynku oraz oferują oszczędzającym najlepsze warunki. Dostajemy więc na tacy najciekawsze propozycje i jedyne, co musimy zrobić, to wybrać lokatę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb.
Jest to tym łatwiejsze, że większość porównywarek podaje również najważniejsze parametry poszczególnych depozytów. Dzięki temu szybko sprawdzimy kwotę, jaka może być zdeponowana na interesującej nas lokacie (minimalną i maksymalną) oraz czas, na jaki może zostać założona. Oczywiście poznamy też wysokość oprocentowania lokat (a czasem nawet wysokość odsetek po opodatkowaniu). Dowiemy się ponadto, czy depozyt odnawia się automatycznie, jaki ma rodzaj oprocentowania, czy jest to produkt wyłącznie dla nowych klientów, co dzieje się z odsetkami po zerwaniu lokaty, czy można ją założyć przez Internet. Słowem, otrzymamy komplet informacji, dzięki którym porównanie ofert nie powinno nam sprawić większego problemu.