Przebudowa dróg po południowej stronie dworca. Co słychać na placu budowy? GALERIA ZDJĘĆ

Przed dworcem PKP i na placu Piastów trwają intensywne roboty. Po ich zakończeniu zobaczymy te miejsca w nowej odsłonie, zmieni się też organizacja ruchu. Na jakim etapie jest inwestycja w I połowie października?

 
Przebudowany układ drogowy będzie stanowił uzupełnienie dla Centrum Przesiadkowego, którego realizacja zmierza już do finału. Tuż obok tej inwestycji, trwa także inna – przebudowa ulicy Piwnej i Hlubka.

Prace są zaawansowane, choć do końca jeszcze daleko

Na niemal gotowym odcinku ulicy Zwycięstwa ustawiono donice pod przyszłe nasadzenia – glediczje trójcierniowe odmiany „Sunburst” o złotożółtej, ażurowej koronie, w otoczeniu jałowców płożących „Wiltonii” z szaro-niebieskimi igłami nabierającymi zimą lekko fioletowej barwy, a także róż odmiany „Short Truck” o różowych kwiatach.


Niezmiennie trwają prace na ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, związane z przekładką uzbrojenia podziemnego oraz budową nowych sieci. Robót budowlanych nie ułatwia fakt, że prowadzone są przy utrzymanym (choć spowolnionym) ruchu samochodów i autobusów miejskiej komunikacji.

Na placu Piastów trwa układanie posadzek na wyspie, a wykopy na odcinku ul. Jagiellońskiej objęły drugi pas jezdni.

Aktualny termin zakończenia wszystkich robót po południowej stronie dworca PKP przez wykonawcę – Eurovię Polska S.A. – to lipiec 2023 roku.

Na przesunięcie pierwotnie wyznaczonej daty finału inwestycji (koniec 2022 roku) złożyły się m.in. długotrwałe prace związane z systematyczną wymianą przestarzałej lub kolidującej ze sobą infrastruktury, wchodzącej w skład gęstej sieci uzbrojenia podziemnego.

Podczas wykopów terenowych często ujawniano niezinwentaryzowane i nieujawnione w dokumentacji obiekty, wymagające uzyskania od właściwego gestora sieci dodatkowych zgód i pozwoleń. Na ceny i terminowość prac oraz dostaw koniecznych materiałów budowlanych miały ogromny wpływ pandemia i wojna w Ukrainie.

Koszt inwestycji finansowanej w całości z budżetu miasta sięga obecnie ok. 46 mln zł.

(żms)/UM Gliwice