Nowa odsłona targowiska miejskiego przy ulicy Lipowej, po długim okresie przygotowań i projektowania, ma szansę na realizację. Ogłoszono pierwszy przetarg mający wyłonić wykonawcę prac budowlanych. Te powinny zająć 12 miesięcy.
Czas liczony będzie od momentu zawarcia umowy z wybranym oferentem (o ile w tym podejściu do tego w ogóle dojdzie).
Trzeba przyznać, że targowisko jest mocno nadgryzione zębem czasu. W istniejącej formie funkcjonuje od dziesięcioleci karmiąc, ubierając czy wyposażając kolejne pokolenia gliwiczan. Wśród produktów tu sprzedawanych zajdziemy nie tylko płody rolne i artykuły bezpośrednio od hodowców, ale także ubrania, meble i produkty codziennego użytku.
Targowisko działa dwa razy w tygodniu – we wtorki i piątki od wczesnych godzin porannych do około 12:00-13:00. Oprócz tego w niedziele odbywa się tu giełda staroci (w godzinach 6:00 – 12:00).
Nowy budynek, pawilony, wiata i stanowiska handlowe
Inwestycja obejmować będzie budowę budynku administracyjno-socjalnego o powierzchni około 90 m2 i pawilonów handlowych w technologii kontenerowej, wykonanie otwartej hali targowej w konstrukcji stalowej, montaż otwartych stanowisk handlowych, budowę miejsc postojowych dla samochodów osobowych, a także dla rowerów (będą tam 24 stojaki w rozstawie co 1 m, zgodne ze standardami metropolitalnymi).
Oprócz tego konieczny będzie remont ogrodzenia wraz z wymianą bram wjazdowych oraz wykonanie dodatkowej bramy wejściowej o szerokości 5 m (brama przesuwna ręczna) od ul. Zakole.
W zakres robót, jakie będzie musiał wykonać podmiot, który ostatecznie otrzyma to zlecenie, wchodzi także remont istniejącej nawierzchni asfaltowej, wykonanie nawierzchni zielonej (trawnika), kanalizacji wod-kan i deszczowej, przyłączy energetycznych oraz oświetlenie wiat oraz wyburzenie obiektów wskazanych w projekcie. Wszystkie prace mają zostać wykonane według opracowanego projektu budowlano-wykonawczego.
Długie przygotowania odsunęły inwestycję w czasie
Przypomnijmy, że za wykonanie dokumentacji odpowiada firma z Rybnika. Koszt jej opracowania wyniósł blisko 165 tys. zł. Wcześniej MZUK unieważnił kilka przetargów na to zadanie, powodem była na ogół zbyt wysoka cena proponowana przez oferentów.
Na realizację części budowlanej tej inwestycji Zarząd przewidział 3,5 mln zł w planie przetargów na 2022 rok. Jaka będzie ostateczna cena robót – dowiemy się po 4 listopada, o ile oczywiście zamówienie publiczne doprowadzi do wyłonienia wykonawcy prac.
(żms)
fot. arch. 24gliwice.pl/ŻMS, MZUK (giełda staroci)