Każdy właściciel samochodu ma ubezpieczenie obowiązkowe, a przynajmniej mieć powinien. Niewielu jednak zastanawia się nad tym, po co właściwie kupować polisę odpowiedzialności cywilnej i komu ona właściwie służy. Przecież nie dostaje się z tego żadnego odszkodowania. Po nam więc OC?
Ochrona prowadzącego
OC to polisa, która wbrew pozorom służy właśnie właścicielowi pojazdu, a nie osobom przez niego poszkodowanym, jak zwykło się uważać. Podstawowym zadaniem tego ubezpieczenia jest przede wszystkich ochrona przed tym, aby nie musieć samemu, z własnej kieszeni, wypłacać odszkodowań osobom, którym wyrządziło się krzywdę prowadząc samochód. OC nie obejmuje jedynie szkód na osobach, ale także te majątkowe, czyli zniszczenia lub uszkodzenia mienia w wyniku spowodowania zdarzenia drogowego.
Warto pamiętać, że OC nie zapewnia naprawy pojazdu osoby powodującej szkodę, a jedynie tym, którym została ona wyrządzona. Dlatego też, jeśli chce się mieć pewność, że samochód sprawcy również zostanie naprawiony, konieczny jest zakup dodatkowego ubezpieczenia ? autocasco. Pakiet OC i AC razem gwarantuje nie tylko to, że towarzystwo zajmie się wypłatą należności dla pokrzywdzonych, ale też zorganizuje naprawę pojazdu osoby będącej sprawcą zdarzenia.
Jeśli jednak będzie się właśnie osobą poszkodowaną przez innego kierowcę, naprawa uszkodzonego lub zniszczonego auta nastąpi z OC sprawcy. Odszkodowanie musi wtedy zapewnić przywrócenie pojazdu do stanu sprzed zdarzenia, ale to tym czy auto opłaca się oddać do warsztatu zdecyduje towarzystwo sprawcy. Zostanie to określone przez stwierdzenie, czy jest to szkoda częściowa czy szkoda całkowita, czyli kolejno takiej, przy której naprawa jest zasadna z ekonomicznego punktu widzenia i takiej, przy której koszty serwisu przewyższą wartość uszkodzonego auta. W pierwszym przypadku właściciel samochodu zdecyduje, gdzie chce go naprawić, a w drugim ubezpieczyciel sprawcy wypłaci równowartość pojazdu z dnia szkody.
Ochrona pasażerów
Warto wiedzieć, ze polisa obowiązkowa nie zapewnia odszkodowania tylko w razie urazu spowodowanego osobom w innym pojeździe, ale także pasażerom auta, które będzie prowadzić sprawca wypadku. Nie tu też znaczenia, czy będą to osoby spokrewnione z kierowcą, czy też nie. Każdy poszkodowany, który nie miał wpływu na kierowanie autem, powodującym szkodę, będzie mógł dochodzić odszkodowania z OC sprawcy.
Ubezpieczenie OC, choć niepozorne, potrafi ochronić właściciela pojazdu przed naprawdę dużymi problemami. Zwłaszcza finansowymi. Dobrze więc pamiętać o tym, aby zawsze mieć ważną polisę obowiązkową.