Mikroprzedsiębiorca jest często prawdziwym człowiekiem renesansu – samodzielnie zajmuje się reklamą, zaopatrzeniem, świadczeniem usług lub wytwarzaniem produktów, a nawet prowadzeniem księgowości. W tak napiętym grafiku trudno znaleźć chwilę wolnego czasu na hobby, własny rozwój czy życie rodzinne. A gdyby tak znaleźć i na to rozwiązanie i zatrudnić biuro rachunkowe, które przejmie część obowiązków i odpowiedzialności?
Outsourcing księgowości – czy to się opłaca?
Przedsiębiorcy, którzy zajmują się księgowością samodzielnie, zwykle nie zatrudniają pracowników i generują niewielką ilość dokumentów księgowych (np. faktur, rachunków). W takich przypadkach koszt obsługi księgowej wynosi 100-200 zł netto. To niewiele zważywszy na fakt, że w tej cenie przedsiębiorca zyskuje więcej wolnego czasu i spokoju – nie musi bowiem przyswajać zmieniających się przepisów ani martwić się, że popełni błąd w rozliczeniach podatkowych. Oczywiście im więcej zapisów księgowych, tym więcej trzeba zapłacić, jednak nawet przy stu dokumentach miesięcznie cena usługi może nie przekroczyć tysiąca złotych. To wciąż niewiele w porównaniu z kwotą, jaką trzeba byłoby zapłacić za stworzenie stanowiska dla księgowego w firmie.
Profesjonalne usługi księgowe to mniejsze ryzyko i większy spokój
Z chwilą, gdy biuro rachunkowe przejmie na siebie prowadzenie księgowości firmy, każdy przedsiębiorca z pewnością odetchnie z ulgą. Od tej pory właściciel firmy nie musi już wertować ustaw czy rozporządzeń, szukać w internecie interpretacji znowelizowanych przepisów ani dokształcać się po nocach z zasad rachunkowości. Dzięki przekazaniu księgowości profesjonalistom znacznie maleje ryzyko popełnienia błędu, który mógłby skutkować dotkliwą karą finansową dla przedsiębiorcy. Outsourcing pozwala również uniknąć wielu stresujących sytuacji, ponieważ pracownik biura księgowego może przypominać przedsiębiorcy o nadchodzących płatnościach oraz reprezentować go przed fiskusem czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Biuro rachunkowe pozwala skupić się na prowadzeniu działalności
Dlaczego właściciel firmy powinien przekazać księgowanie na zewnątrz? Otóż dzięki temu może zaoszczędzić sporo czasu i spożytkować go na rozwijanie działalności. Nie musi już księgować faktur, rozliczać deklaracji podatkowych czy wypełniać formularzy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zamiast tego może skupić się na działaniach, które będą miały realny wpływ na rozpoznawalność marki i wynik finansowy. Może więc przeznaczyć więcej czasu na promowanie firmy, wytwarzać więcej produktów czy wykonywać więcej zleceń.
Jakie usługi można zlecić w ramach outsourcingu księgowego?
Biuro księgowe może świadczyć różne usługi – niektóre zajmują się tylko uproszczoną księgowością dla mikro- i małych działalności, inne prowadzą pełną księgowość dla średnich firm i spółek prawa handlowego.
W ramach outsourcingu biuro rachunkowe może zapewnić:
- prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów;
- ewidencję przychodów opodatkowanych ryczałtowo;
- prowadzenie ksiąg rachunkowych;
- rozliczanie deklaracji podatkowych PIT, CIT, VAT;
- sporządzanie raportów i sprawozdań;
- analizy finansowe;
- przechowywanie dokumentacji firmy.
Biuro może również oferować obsługę kadr i płac, czyli wszelkie czynności związane z zatrudnianiem pracowników i naliczaniem wynagrodzeń. Dodatkowo biuro może zapewniać pomoc w uzyskaniu kredytu, dotacji czy finansowania w formie leasingu.
Jakie biuro rachunkowe warto wybrać?
Przede wszystkim nie należy kierować się tylko i wyłącznie lokalizacją biura rachunkowego. Z księgowym można kontaktować się przez telefon, a dokumenty przesyłać pocztą elektroniczną. Trzeba bowiem pamiętać, że we współpracy outsourcingowej – zwłaszcza tej dotyczącej finansów – trzeba mieć pełne zaufanie do zewnętrznego partnera. Lepiej więc wybrać biuro z drugiego końca miasta czy innej miejscowości, ale które może zapewnić wysoką jakość usług księgowych. Dlatego biuro rachunkowe powinno przede wszystkim wyróżniać się wysokimi kwalifikacjami, doświadczeniem we współpracy z różnymi branżami oraz szerokim zakresem usług.
materiał partnera