Przestępczość kryminalna na terenie Gliwic spadła. Co jeszcze wynika z policyjnych statystyk?

Policja podsumowała stan bezpieczeństwa w 2019 roku w Gliwicach i powiecie. Jak się okazuje na terenie naszego miasta dochodzi do 3/4 wszystkich przestępstw, jakimi zajmują się tutejsi funkcjonariusze.

Za bezpieczeństwo rejonu zamieszkałego przez ponad 300 tysięcy osób odpowiada gliwicki garnizon policji, któremu podlega siedem komisariatów – pięć w samych Gliwicach i po jednym w Knurowie oraz Pyskowicach. Cały garnizon etatowo liczy 698 funkcjonariuszy. 1 stycznia ich liczebność faktyczna wynosiła 685.

Jak obliczono, w 2019 roku, średnio dziennie, patrole te podejmowały 109 interwencji, zatrzymywały na gorącym uczynku dwóch sprawców przestępstw. Każdego dnia stróże prawa ujawniali 63 wykroczenia, w tym 46 szczególnie uciążliwych. Codziennie legitymowali też średnio 156 osób, po czym ujawniali i zatrzymywali cztery poszukiwane lub zaginione. Średnio każdego dnia kontrolowano stan trzeźwości 247 kierujących.


W sprawach, którymi zajmowali się policjanci służb kryminalnych, można wskazać kilka ciekawych danych. Aż 72 proc. przestępczości odnotowanej na terenie podległym tutejszej komendzie stanowiły przestępstwa o charakterze kryminalnym. Dalej, 16,5 proc. – przestępstwa gospodarcze, a 2,5 proc. – narkotykowe – przekazuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.

Większość spraw, bo aż ponad 74 proc. stanowią te odnotowane w powiecie grodzkim. Nieco ponad 25 procent występuje zaś w powiecie ziemskim.

I tak w Gliwicach mieliśmy w minionym roku 5162 przestępstwa, a w powiecie – 1803. Dla przykładu: na terenie podległym komisariatowi w Knurowie to 948 przestępstw, w Pyskowicach – 738, w gminie Sośnicowice – 81 – dodaje Słomski.

Dokładnemu zobrazowaniu pracy gliwickich policjantów służą statystyki z ostatnich ośmiu lat. W załączonej prezentacji przedstawiamy dynamikę wszczętych postępowań przygotowawczych w poszczególnych kategoriach przestępstw, zestawiając ją z poziomem wykrywalności. W 2019 roku odnotowaliśmy 6965 wszczętych postępowań przygotowawczych, co daje spadek w porównaniu do roku poprzedniego o 89. Nasza skuteczność w wykryciu wzrosła więc i jest najwyższa od 8 lat – mówi Słomski.

Szczególnie istotne są wyniki osiągane w zwalczaniu przestępstw kryminalnych. W roku ubiegłym wszczęto 5049 postępowań przygotowawczych – o 414 mniej niż w 2018.

Co ważne, wykrywalność przestępstw w tej kategorii w ostatnich dwóch latach jest najwyższa.

Przestępstwa najbardziej uciążliwe i dokuczliwe dla społeczeństwa to zawsze rozboje, kradzieże, kradzieże pojazdów, włamania, zniszczenia mienia, pobicia i uszczerbki na zdrowiu. Cieszy, że na terenie podległym gliwickiemu garnizonowi ich poziom od ośmiu lat systematycznie spada, zaś wykrywalność wyniosła obecnie 77,6 proc – podsumowuje Słomski.

(żms)/KMP Gliwice
fot. KMP Gliwice