W Gliwicach oraz powiecie w całym 2020 roku doszło ogółem do mniejszej ilości przestępstw, niż rok wcześniej. Spadła liczba skradzionych samochodów, mniej było rozbojów, bójek oraz pobić, zwiększyła się natomiast liczba kradzieży.
Jak wyglądała praca policji w 2020 roku? Codziennie w służbie terenowej było 89 policjantów służb prewencyjnych i kryminalnych oraz 69 z drogówki. Średnio podejmowano 101 interwencji, legitymowano 118 osób, ujawniano 59 wykroczeń, w tym 39 szczególnie uciążliwych społecznie. Przeciętnie każdego dnia zatrzymywano na gorącym uczynku dwóch podejrzanych o popełnienie czynu poważnego – przestępstwa, zatrzymywano też 3 poszukiwanych i ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości.
– Liczby wskazują jasno: kolejny raz gliwiccy policjanci mogą pochwalić się dobrymi wynikami. Statystyki mówią, że od roku 2018 wyraźnie zmalała na terenie Gliwic i powiatu przestępczość ogółem, wzrosła zaś wykrywalność czynów zabronionych – komentuje oficer prasowy KMP Gliwice, podinspektor Marek Słomski.
Jednym z priorytetów gliwickiej policji jest zwalczanie przestępstw z tzw. siedmiu kategorii, które są najbardziej uciążliwe dla obywateli.
– Tu sukcesywny spadek, począwszy od roku 2016, odnotowano w bójkach i pobiciach, bardzo duży spadek nastąpił, jeśli chodzi o kradzież samochodów czy rozboje – w nich także znaczący wzrost wykrycia. Z roku na rok lepiej wygląda statystyka w obszarze kradzieży, uszkodzenia rzeczy czy uszczerbku na zdrowiu – zaznacza oficer prasowy.
Również policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą mogą pochwalić się sukcesem. Jeśli chodzi zaś o sprawy związane z narkotykami, wykrywalność była tu nieznacznie mniejsza, ale też mniej odnotowano samych przestępstw.
Najwięcej zabezpieczono amfetaminy i marihuany, najmniej – haszyszu. Ponad 15 kilogramów amfetaminy odebranej przestępcom robi wrażenie, nie wspominając o innych
– podkreśla Słomski.
Mniej odnotowano wykroczeń. Zgłoszono ponad 33 tys. interwencji. Na drogach Gliwic i powiatu wydarzyło się mniej wypadków czy kolizji, spadła liczba osób rannych.
– Niestety, ofiar śmiertelnych było o kilka więcej, niż w roku 2019 – to efekt jednego z najtragiczniejszych wypadków Polsce (9 osób jadących mikrobusem zginęło w zderzeniu z autokarem) – przypomina podinspektor.
Tradycyjnie przyczyną zdarzeń na drogach było nieustąpienie pierwszeństwa, niedostosowanie prędkości i niezachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami. Liczba pijanych kierowców, niestety, utrzymała się na poziomie z 2019 r.
Szczegółowe informacje na temat stanu bezpieczeństwa w Gliwicach i powiecie znajdziemy na załączonej prezentacji: Sprawozdanie_z_dzialanosci_KMP_w_Gliwicach_w_roku_2020r_
(żms)/KMP Gliwice
fot. zdj. poglądowe/KMP Zabrze