W przebudowanym na zlecenie Politechniki Śląskiej budynku dawnej stajni przy ulicy Akademickiej, rozpoczęło działalność Studenckie Centrum Kreatywności. Są tam dostępne sale konferencyjne, miejsca do pracy indywidualnej i grupowej, przestrzeń wystawowa, a także sala kinowa.
Obiekt znajduje się naprzeciwko rektoratu oraz Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. Wcześniej był opuszczony i nieużytkowany od lat, z częściowo zawalonym dachem. Adaptacja do nowych funkcji, którą zrealizował Mostostal Zabrze GPBP nakładem ok. 15 mln zł, uchroniła go przed rozbiórką.
Centrum Kreatywności Studenckiej już działa
Utworzenie CKS to jedno z ważniejszych zadań realizowanych w ramach programu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza. Jego celem jest utworzenie przestrzeni, w której będzie można kreować, rozwijać kompetencje przyszłości wśród studentów, doktorantów i pracowników.
W najbliższych dniach prowadzić będziemy szerokie konsultacje. Obiekt będzie otwarty dla studentów i grup projektowych, tak aby maksymalnie dopasować funkcjonalność tego obiektu do potrzeb jego przyszłych użytkowników
– zapowiada prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.
Studenckie Centrum Kreatywności mieści się w budynku dawnych stajni przy ulicy Akademickiej. – Jest to miejsce, do pracy indywidualnej i grupowej. Studenci będą mogli tu realizować np. projekty PBL (Project Based Learning). Odbywać się będą tutaj także konsultacje, spotkania, debaty czy seminaria. Centrum otwarte będzie także dla uczniów szkół ponadpodstawowych – mówi dr inż. Aneta Grodzicka, dyrektor Centrum Aktywności Studenckiej, na które składa się nowo otwarte CKS i katowicka Przestrzeń Innowacji i Kreatywności.
Do tej pory na Politechnice Śląskiej nie było przestrzeni, gdzie w jednym miejscu mogłoby pracować wiele kół naukowych. – Koło funkcjonowały głównie na swoich wydziałach i nie było przestrzeni do wspólnych działań projektowych. Więc mam nadzieję, że Centrum pomoże rozwinąć studentom kreatywność – zaznacza Grzegorz Król z Samorządu Studenckiego.
Cieszymy się, że Uczelnia udostępnia nam miejsce, gdzie będziemy mogli nie tylko pracować, ale też poznawać siebie nawzajem, integrować się. To szansa na nowe rozwiązania i wspólne projekty
– dodaje Julia Nowak ze Studenckiego Koła Naukowego AI-METH.
Z kolei Jonasz Michalik z Silesian Aerospace Technologies podkreśla, że nowoczesne przestrzenie będą dobrym miejscem spotkań z biznesem. – Do Studenckiego Centrum Kreatywności będziemy mogli zapraszać partnerów biznesowych, a w nowoczesnych salach konferencyjnych organizować prezentacje czy różnego rodzaju spotkania – mówi student.
W SCK do dyspozycji studentów przewidziano miejsca do pracy indywidualnej i grupowej. W salach konferencyjnych będą mogli zaprezentować swój projekt inwestorowi czy pokazać go na wystawie. Oprócz pomieszczeń do pracy, w budynku jest przestrzeń wystawowa i sala kinowa.
(żms)/POLSL.PL
fot. POLSL.PL, 24GLIWICE