Europejska Stolica Kultury 2029 dla Katowic i miast GZM? Dwa dni spotkań i warsztatów w gliwickim CKS Mrowisko

Zdjęcie poglądowe/GZM

Katowice, wraz z miastami zrzeszonymi w ramach GZM, starają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Z tego powodu 6 i 7 maja w Gliwicach odbędą się konsultacje i warsztaty dla zainteresowanych mieszkańców i społeczników. Szczegóły poniżej.

 
Europejska Stolica Kultury to miasto wybrane przez Unię Europejską, które w ciągu jednego roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i państwa. W większości przypadków miasta starają się wykorzystać tę okazję i związane z nią fundusze na rozwinięcie swojej oferty kulturalnej, tak by mogły przyciągnąć międzynarodową publiczność. Wybrany ośrodek przez 12 miesięcy przedstawia swoje dziedzictwo historyczne. Miasta i regiony organizują specjalnie na tę okazję koncerty, festiwale, pokazy, konferencje i inne działania reklamujące miasto i region. Przyjmuje się, że tytuł ESK znacznie zwiększa korzyści społeczne i gospodarcze, zwłaszcza gdy wydarzenia są częścią długofalowej strategii rozwoju kulturalnego miasta i otaczającego regionu.

Europejska Stolica Kultury jest przedsięwzięciem realizowanym i finansowanym w ramach programu Kreatywna Europa. Tytuł ESK po raz pierwszy został przyznany Atenom w 1985 roku.

– Program Europejskiej Stolicy Kultury jest w pierwszej kolejności skierowany do mieszkańców i mieszkanek, dlatego kluczowym założeniem na każdym etapie jego tworzenia i realizacji jest uwzględnienie głosu całego środowiska kreatywnego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Konsultacje w Mrowisku organizowane są dla mieszkańców podregionu gliwickiego – czytamy na stronie Politechniki Śląskiej.

Dwa dni rozmów w Gliwicach

Spotkania informacyjno-konsultacyjne zaplanowano w różnych miastach naszej Metropolii, w tym 6 i 7 maja w CKS Mrowisko Gliwicach (ul. Pszczyńska 85).

W poniedziałek, 6 maja, w godzinach 17:00-19:00 odbędą się warsztaty, na które obowiązują zapisy (formularz dostępny jest tu). Będzie to spotkanie konsultacyjne dla wszystkich zainteresowanych z ograniczoną liczbą miejsc. Warsztaty prowadzone będą zgodnie z metodologią inspirowaną Scenariuszami Przyszłości w celu utworzenia wariantów rozwoju analizowanych zjawisk dotyczących kultury w GZM. – W efekcie wspólnie dostarczymy treści dot. oczekiwań i potrzeb mieszkańców w obszarach powiązanych z kierunkami programowymi do 2029 roku – informują organizatorzy. Wydarzenie FB – tu.

We wtorek, 7 maja, w godzinach 17:00-19:00 odbędzie się spotkanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych udziałem w dyskusji o kulturze w GZM i konkursie ESK. – Na spotkaniu będzie można dowiedzieć się co możemy wspólnie zyskać oraz jak można włączyć się w działania. Będzie też możliwość, by podzielić się swoim głosem na temat wizji przyszłości GZM jako wspólnoty, jej potencjałów i wyzwań – dodaje zespół Biura ESK. Wydarzenie FB – tu.

Działanie realizowane jest z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Strona organizatora znajduje się tu.

(żms)/mat. organizatora

1 Komentarz
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze