Rok 2020 to czas zmian dla miejskiej instalacji przetwarzania odpadów, potocznie zwanej przez mieszkańców Gliwic, „składowiskiem”.

Przez lata spółka znana gliwiczanom pod nazwą Przedsiębiorstwo Składowania i Utylizacji Odpadów w ostatnich dniach września tego roku zmieniła nazwę na Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o.

  • Plan wybudowania oczyszczalni dla odcieków.
  • Na terenie nowej siedziby powstanie ścieżka edukacyjna.
  • Powstał punkt „Drugie Życie Rzeczy”.
  • Złożono wniosek o wsparcie unijne na rozbudowę Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Zmieniła się nie tylko nazwa ale również strategia rozwoju spółki oraz szereg istotnych czynników związanych z klasyfikacją działalności (aktualizacja w PKD). Do najważniejszych z nich należy produkcja nawozów i związków azotowych pozyskiwanych z odpadów zielonych i oczyszczanie odcieków. Na wyróżnienie zasługuje również zakres edukacji ekologicznej, który stanie się istotnym punktem całej strategii. Odświeżeniu uległa identyfikacja wizualna, powstał nowy logotyp oraz strona internetowa.

Przedsiębiorstwo pragnie rozwijać pozytywne relacje zarówno z mieszkańcami miasta jak również z ekologią.

Począwszy od stosunku do ochrony środowiska i budowy wzrostu świadomości ekologicznej gliwiczan. Przez rozwój działalności usługowej. Po wdrożenie działań służących wydłużeniu żywotności instalacji zagospodarowania odpadów- przy corocznym wzroście dostarczanych nieczystości. Na szczególną uwagę zasługuje plan wybudowania oczyszczalni dla odcieków- przy ścisłej współpracy z Politechniką Śląską. Oczyszczalnia ma funkcjonować w ramach systemu gospodarki w obiegu zamkniętym i jest wspólnym projektem pilotażowym realizowanym wraz z Wydziałem Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Wydziałem Chemicznym.

Przedsiębiorstwu zależy również na wprowadzeniu edukacji ekologicznej w kontekście segregacji oraz myślenia i działania według zasad ekorozwoju.
Spółka pragnie przyczynić się do poprawy świadomości ekologicznej mieszkańców, a Prezes Zarządu Magdalena Budny głęboko wierzy, że podjęte działania znajdą swe odzwierciedlenie w poprawie stanu środowiska. Aby osiągnąć zamierzony cel podjęta została współpraca z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej, której celem są wieloaspektowe badania oraz studia projektowe w zakresie możliwości prezentacyjnych i wystawienniczych związanych z ideą segregacji i wiedzy dotyczącej recyklingu, wykorzystywanej przez Spółkę.

Jedną z ciekawych form kształtowania świadomości mieszkańców Gliwic, jest plan uruchomienia ścieżki edukacyjnej na terenie nowej siedziby Przedsiębiorstwa, która powstanie przy instalacji przetwarzania odpadów przy ul. Rybnickiej 199 B. Zadaniem ścieżki będzie przybliżenie zasad funkcjonowania instalacji oraz zapoznanie mieszkańców miasta z działaniami podejmowanymi przez Spółkę.

Punkt „Drugie Życie Rzeczy” to kolejna nowość wprowadzona przez Spółkę, która powstała na potrzeby mieszkańców miasta, stanowiąc jednocześnie wielki ukłon w stronę środowiska. Usytuowany został w sąsiedztwie z PSZOKiem przy ul. Rybnickiej 199 B.

Idea stworzenia punktu była stosunkowo prosta: zmieniasz wystrój w domu, kupiłeś nową kanapę, a starej nie potrzebujesz mimo, że jest dobra i sprawna. Nie wyrzucaj jej, daj przedmiotom szansę na drugie życie i przywieź ją do punktu, z którego ktoś potrzebujący ją odbierze.

Jest to wyjątkowa inicjatywa skierowana do mieszkańców Gliwic, którzy nie chcą bądź z jakichś powodów nie mogą kupić nowych rzeczy. Przekazanie oraz przejęcie rzeczy następuje w sposób bezpłatny po podpisaniu zaświadczenia. Każdy mieszkaniec Gliwic może pozostawić jak i odebrać wybrany przedmiot.

W potrzebie doskonalenia działalności usługowej dla mieszkańców miasta, wspólnie z gliwickim samorządem został złożony wniosek o wsparcie unijne na rozbudowę PSZOK-ów (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Obecnie funkcjonuje jeden PSZOK przy ul. Rybnickiej 199 B gdzie mieszkańcy Gliwic mogą oddać odpady różnego rodzaju m.in. opony, budowlane, wielkogabaryty, odpady zielone czy AGD. Przedsiębiorstwo dąży do zwiększenia ilości punktów PSZOK aby ułatwić mieszkańcom dostęp do nich.

Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów powstało w trosce o potrzeby mieszkańców Gliwic. Wprowadzone zmiany mają na celu polepszenie relacji na tej płaszczyźnie. Spółka wyraża szczerą nadzieję, iż gliwiczanie ciepło przyjmą zmiany, które powstały aby w jak najlepszym zakresie spełniać oczekiwania mieszkańców.

(materiał partnera)