Quo Vadis? z 1912 roku. Kiedyś w Teatrze Victoria, dziś w Kinie Amok

Kino Amok przygotowało prawdziwą gratkę dla miłośników kina.

11 listopada wyświetlony zostanie „Quo Vadis?” niemy film z 1912 roku. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Piotra Schmidta z Cinema Quartet oraz wykład prof. Ryszarda Koziołka.

Gliwiczanie będą mieli okazję obejrzeć najsłynniejszą w okresie filmu niemego, uznawaną za pierwszą w historii kina, ekranizację powieści Henryka Sienkiewicza.


[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Kiedy film Quo Vadis? wszedł na ekrany, w Gliwicach funkcjonowały 3 kina: Metropol, Welt oraz Grand. [/perfectpullquote]

Wszystkie mieściły się niedaleko siebie, przy dzisiejszej ul. Zwycięstwa (wtedy Wilhelmstraße) i mogły pomieścić maksymalnie po 150 osób. Spodziewając się sukcesu oraz ze względów prestiżowych Quo Vadis? postanowiono zaprezentować w znacznie większej i eleganckiej sali Stadt-Theater przy Wilhelmstraße, czyli w dzisiejszych Ruinach Teatru Victoria przy Alei Przyjaźni.

Ceny biletów także odpowiadały tym teatralnym: środkowa loża kosztowała 3 marki, a miejsca stojące na drugim balkonie ? 40 fenigów. Podkład muzyczny wykonała orkiestra pod kierunkiem Viktora Lomnitzera, jednego z najlepszych ówczesnych kapelmistrzów na Górnym Śląsku, który był znany także ze śpiewu w gliwickiej synagodze. Wstęp na projekcje był dozwolony od lat 16.

Książka Quo Vadis (1895) została entuzjastycznie przyjęta przez czytelników i krytyków nie tylko w Polsce, ale i w Europie, a także w Stanach Zjednoczonych. Przetłumaczono ją na 48 języków, a ukazała się w ponad 80-ciu krajach. Największym wyróżnieniem dla powieści była literacka Nagroda Nobla, którą Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1905 roku.

Prof. Ryszard Koziołek

Gościem spotkania będzie prof. Ryszard Koziołek, wybitny literaturoznawca, przewodniczący Nagrody Literackiej NIKE, prorektor Uniwersytetu Śląskiego, znawca Sienkiewicza, autor książki Ciała Sienkiewicza, za którą otrzymał Nagrodę Literacką Miasta Gdynia. Przed filmem odpowie na pytanie Co mówi nam dziś Sienkiewicz?

Muzyka na żywo w wykonaniu Piotr Schmidt Cinema Quartet

W okresie kina niemego, gdy powstało Quo vadis?, filmów tak naprawdę nigdy nie wyświetlano bez dźwięku. Zwykle towarzyszył im akompaniament muzyczny, podkładane odgłosy, a niekiedy nawet śpiew. Wszystko to wykonywano ?na żywo?, w trakcie seansu. Do największych produkcji angażowano nawet 20-sto osobowe orkiestry. Naszej projekcji będzie towarzyszył Piotr Schmidt Cinema Quartet (wibrafon, trąbka, organy, kontrabas).

Dr Piotr Schmidt, trębacz wyróżniony Nagrodą Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie Twórczości Artystycznej oraz nagrodą Okolicznościową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lider zespołów, wykładowca historii jazzu oraz klasy trąbki na Akademii Muzycznej w Katowicach.

11 listopada, piątek, godz. 17.00. „Dokąd prowadzi nas dziś Sienkiewicz?”

Quo Vadis? Włochy 1912 (100?)
Reż. Enrico Guazzoni, wyk. Amleto Novelli, Gustavo Serena, Amelia Cattaneo

Program imprezy:
godz. 17.00 – Wykład prof. Ryszarda Koziołka
w przerwie: sprzedaż książek autora, prowadzona przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
godz. 18.00 ? Quo Vadis? ? pokaz filmu z muzyką na żywo

Bilety: 12 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)