Mają ponad 8 milionów mieszkańców, 90 kilometrów do klasztoru Szaolin i są jednym z 13 najszybciej rozwijających się megamiast w Chinach.
Teraz nawiążą współpracę z Gliwicami.
Z inicjatywą podjęcia współpracy z Gliwicami wystąpiła strona chińska. W kwietniu tego roku odbyło się I Forum Regionalne Polska Chiny. Celem było m.in. poszerzanie kontaktów partnerskich między miastami i regionami Polski i „kraju środka”.
Owocem tych spotkań jest złożona za pośrednictwem Ambasady RP w Pekinie, chińska propozycja dla Gliwic.
– Chodzi na przykład o ułatwienie kontaktów gospodarczych pomiędzy przedsiębiorstwami. Każda sensowna i efektywna droga do dalszego rozwoju gospodarczego, od którego zależy funkcjonowanie innych dziedzin, powinna zostać wykorzystana i może w tym przypadku właśnie tak będzie – mówi Marek Jarzębowski, rzecznik Prezydenta Miasta Gliwice.
Zhengzhou i Gliwice mają nawiązać współpracę w czterech dziedzinach: turystyce, gospodarce, edukacji i kulturze.
Wczoraj, Rada Miejska przyjęła projekt uchwały otwierający drogę do zawarcia takich kontaktów. Jeśli porozumienie dojdzie do skutku, umowa o współpracy zostanie zawiązana na okres 5 lat. Warto zaznaczyć, że nie jest to póki co współpraca na zasadzie miasta partnerskiego.
– Chciałbym aby to była wymiana gospodarcza i kulturalna, a nie miała ona charakteru turystycznego dla urzędników – mówił na ostatniej sesji Rady Miasta, radny Kajetan Gornig (PO).
– W Gliwicach jesteśmy wyjątkowo powściągliwi z organizowaniem wycieczek na koszt podatnika – ripostował prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz.
Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, 3 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciwny.
Zhengzhou to stolica prowincji Henan w środkowo-wschodnich Chinach. Liczy ponad 8 milionów mieszkańców. Należy do grona 13 najszybciej rozwijających się megamiast „kraju środka”. Stanowi ważny węzeł transportowy oraz dysponuje dużymi zasobami węgla. W mieście produkowane są autobusy, lokomotywy oraz samochody marki Nissan. Zhengzhou to także – jak na specyfikę silnie uprzemysłowionych miast Chin – atrakcyjne miejsce dla turystów. Szczególnie ze względu na mieszczący się nieopodal legendarny klasztor Szaolin – wpisany w 2010 roku na listę UNESCO.
(msz)
fot. Zzptslk, wikimedia.org