W środę na listę Pomników Historii, trafił pierwszy obiekt z Gliwic. To spore wyróżnienie, ale też podkreślenie jak ważny jest ten zabytek dla kultury i historii naszego kraju.
Listę Pomników Historii utworzono w 1994 roku, po środowym dopisaniu kolejnych zabytków, znajduje się na niej w sumie 70 obiektów w Polsce. W naszym regionie obok Radiostacji już wcześniej wpisano tam zespół klasztorny na Jasnej Górze w Częstochowie, katowickie osiedle robotnicze Nikiszowiec, Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego, a także podziemia zabytkowej kopalni rud srebronośnych oraz sztolni „Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach.
Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się. Są na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju.
[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.[/perfectpullquote]
Materiał archiwalny
Opinię co do zasadności uznania obiektu za Pomnik Historii wydaje Narodowy Instytut Dziedzictwa. Instytut monitoruje także ich stan, a poprzez organizację corocznych Spotkań Opiekunów Pomników Historii promuje i buduje ich silną markę.
W uroczystym przekazaniu dokumentów z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy brał udział prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, miejska konserwator zabytków Ewa Pokorska-Ożóg, dyrektor Muzeum Grzegorz Krawczyk. Obecny był też m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek (były radny Rady Miasta Gliwice). Jedynym przedstawicielem gliwickich mediów uczestniczącym w uroczystości w Pałacu Prezydenckim była redakcja 24gliwice.
Radiostacja w Gliwicach zajmuje istotną pozycję w historii Polski XX wieku, jako miejsce, gdzie 31 sierpnia 1939 r. dokonano tzw. prowokacji gliwickiej – ściśle tajnej akcji dywersyjnej niemieckich służb bezpieczeństwa pozorującej napad Polaków na niemiecką placówkę. W obrębie powstałej w 1935 roku radiostacji znajduje ok. 111-metrowa drewniana wieża nadawcza o konstrukcji kratowej, uznawana obecnie za najwyższą na świecie ocalałą budowlą tego typu, oraz najwyższą zachowaną konstrukcję drewnianą sprzed 1939 r. Unikatowa wieża stanowi tym samym ważny dokument myśli inżynieryjnej oraz świadectwo rozwoju radiofonii. Funkcjonuje do dziś i nadal służy celom komunikacyjnym. W budynku radiostacji zachowały się autentyczne urządzenia i aparatura nadawcza z lat 30. XX w., w tym mikrofon burzowy, który posłużył do przekazania komunikatu podczas prowokacji gliwickiej. Obecnie, na terenie Radiostacji Gliwice znajduje się oddział Muzeum w Gliwicach: Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów – Radiostacja Gliwice.