Ranking Newsweeka: „W Gliwicach żyje się dobrze”. Prawda czy fałsz?

Tylko w 18 powiatach w Polsce żyje się lepiej niż w Gliwicach – wynika z rankingu opublikowanego przez tygodnik „Newsweek”. Niskie bezrobocie i dość wysoka średnia płaca wywindowały Gliwice na wicelidera wśród śląskich miast.

Bezapelacyjnym zwycięzcą rankingu został Sopot. Na podium uplasowały się także Warszawa oraz Poznań. Autorzy na 19 miejscu, na 380 objętych rankingiem, sklasyfikowali Gliwice.

Co brano pod uwagę przy tworzeniu zestawienia?
– Uwzględniliśmy: poziom bezrobocia, wysokość średniej płacy, procent populacji pobierającej zasiłki socjalne powierzchnię użytkową mieszkania na osobę, przestępstwa na 1000 mieszkańców, odsetek dzieci objętych edukacją przedszkolną, procent populacji legitymujący się wyższym wykształceniem i frekwencję wyborczą – piszą autorzy rankingu.


Jak wynika z raportu „Newsweeka”, stopa bezrobocia w Gliwicach kształtuje się na niskim poziomie 7,5 proc. Co ważne, dość niski jest także procent mieszkańców pobierających zasiłek – raptem 3,7 proc.
Średnie wynagrodzenie nad Kłodnicą, gdzie od 1993 roku nieprzerwanie rządzi Zygmunt Frankiewicz, wyniosło aż 4329 złotych brutto. Po Katowicach, które uplasowały się na wysokiej 5 pozycji, Gliwice nie mają sobie równych wśród śląskich miast.

W rankingu brano pod uwagę także frekwencję z wyborów samorządowych. Pod tym względem Gliwice, tradycyjnie już, wypadły bardzo słabo. Autorzy zestawienia wzięli też pod uwagę średnią powierzchnię użytkową mieszkania na osobę. Tu bez większych fajerwerków – Gliwice z 25,7 metrami kwadratowymi plasują się w średniej krajowej. (mpp)

Ranking w szczegółach


Pozycja Gliwic – 19
Stopa bezrobocia 7.5 proc.
Średnia pensja w powiecie w złotych 4329 zł
Procent populacji pobierającej zasiłek socjalny 3.7
Średnia powierzchnia użytkowa mieszkania na osobę 25.7 m kw.
Odsetek dzieci w wieku 3-5 lat objętych edukacją przedszkolną 87.5 proc.
Procent populacji z wyższym wykształceniem 21.71 proc.
Frekwencja w przedostatnich wyborach samorządowych 38.31 proc.
Liczba przestępstw na 1000 mieszkańców – 43.48