Technologia zdecydowanie idzie do przodu. Widać to także w medycynie i to nie tylko w zakresie powstawania nowych leków czy szczepionek. Można to zauważyć także w formie spotkań lekarza z pacjentem oraz całego procesu leczenia. Coraz popularniejsze stają się konsultacje lekarskie w formie teleporady lub odbywane online przez specjalne platformy.
Telemedycyna zyskała dość dużą popularność w czasach pandemii. Okazała się być rozwiązaniem usprawniającym pracę lekarzy i zapewniającym szybki dostęp do opieki lekarskiej dla pacjentów. Nie w każdym przypadku to dobre rozwiązanie, bo często potrzebujemy tego, by lekarz nas fizycznie zbadał i zobaczył. Ale na przykład w kwestii chorób przewlekłych, gdzie leczenie jest ustalone i potrzeba tylko wystawienia co miesiąc kolejnej recepty, nie warto zajmować kolejki i tracić czasu, który lekarz może przeznaczyć na innego pacjenta. My możemy uzyskać receptę online bez wychodzenia z domu. Jak to zrobić?
Co to jest recepta online?
Bardzo wiele przychodni oferuje nam swoje usługi w aplikacji lub na platformie internetowej. Korzystamy albo ze strony internetowej, albo ściągamy specjalną aplikację na swój telefon i możemy już umówić lub odwołać wizytę, lub napisać wiadomość do naszego lekarza. Potrzebujemy do tego tylko danych do logowania, czyli loginu i hasła, które zazwyczaj dostajemy w przychodni lub docierają na nasz adres e-mailowy.
Jeśli już opanowaliśmy, jak działa dostęp online do usług medycznych, możemy korzystać także z tak zwanej e-recepty. Jest to recepta elektroniczna wystawiona nam przez lekarza po przeprowadzeniu konsultacji. W celu jej wystawienia nie musimy odbywać wizyty w przychodni. Jest tak samo ważna jak zwykła papierowa recepta. Jest to wygodny sposób zarówno dla lekarzy, pacjentów jak i aptek.
Jak zdobyć taką e-receptę?
Aby pozyskać e-receptę, należy najpierw znaleźć lekarza, który może nam ją wystawić. To może być lekarz rodzinny, specjalista lub inny lekarz działający w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wtedy należy się nim skontaktować właśnie za pomocą strony lub platformy internetowej. W wiadomości do lekarza trzeba opisać swój problem zdrowotny — może on nas wysłać na dodatkowe badania, poprosić o więcej informacji lub wydać receptę elektroniczną.
Konsultacja jest bardzo zbliżona do tej odbywającej się w gabinecie. Jednym z miejsc, gdzie możemy uzyskać elektroniczną receptę, jest – https://e-recepta.net/recepta. Podobnie jest z teleporadą, na której lekarz prowadzi z nami dokładny wywiad na temat naszego stanu zdrowia. Zarówno z teleporady jak i konsultacji online możemy otrzymać receptę, którą można zapisać na telefonie lub wydrukować i pokazać w aptece w celu jej zrealizowania. Są jednak wyjątki. Leków refundowanych oraz psychotropowych nie możemy uzyskać drogą online.
Zalety i wady e-recepty
Dla wyjaśnienia — elektroniczne recepty są w pełni legalne i bezpieczne. Po ich wystawieniu trafiają one do systemu Ministerstwa Zdrowia, z którego korzystają wszystkie apteki w Polsce. Do zalet tego rozwiązania należy przede wszystkim to, że nie musimy wychodzić z domu i zarażać innych w drodze do oraz w samej przychodni. Nie trzeba także spędzać długich godzin w kolejkach, co dla osoby, która czuje się kiepsko, może być bardzo uciążliwe. Dodatkowo recepty są bardziej czytelne i w zasadzie nie mogą się zgubić. Standardowa ważność takiej recepty to 30 dni, czyli tak samo jak recepty w tradycyjnej formie.
Na niektóre leki recepty można realizować częściowo. Po wykupieniu pierwszego opakowania z recepty w ciągu 30 dni ważność pozostałej części recepty przedłuża się automatycznie aż o rok. To rozwiązanie nie ma wad, gdyż jest to tylko jedna z wygodnych opcji. Zawsze jak potrzebujemy, możemy udać się na wizytę stacjonarną i skonsultować z lekarzem bezpośrednio.
materiał partnera