Prace remontowe przy gliwickim Ratuszu potrwają nieco dłużej, niż początkowo zakładano. Do modernizacji przewidziano też zegar na ratuszowej wieży. Obiekt w pełnej krasie, zgodnie z zapowiedzią miasta, zobaczymy około połowy listopada.
Przypomnijmy, że prace remontowe rozpoczęto w lipcu, zaś ich finał miał nastąpić wraz z końcem października. Modernizacja prowadzona jest pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Do tej pory zakończone zostały prace związane z czyszczeniem elewacji Ratusza ze starych warstw farby i tynku. Wykonano też renowację drzwi wejściowych, wymieniono część obróbek blacharskich, wykonano instalacje elektryczne na potrzeby oświetlenia przy wejściu, a także zdemontowano, oczyszczono, pomalowano i przygotowano do ponownego montażu kraty okienne i kwietniki. Obecnie trwa nakładanie tynku na elewację oraz renowacja rzeźby Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Do dokończenia pozostają prace blacharskie przy tarasie, wymiana rynien i rur spustowych oraz montaż systemu ich odmrażania, a także malowanie elewacji.
Równolegle trwają prace związane z wykonaniem i montażem nowych tarcz wieżowego zegara
Jak informuje miasto, w zatwierdzonej przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków kilka lat temu dokumentacji projektowej nie ujęto remontu elementów zegara, których stan był wówczas dobry. Jednak upływ czasu oraz działanie czynników pogodowych sprawiły, że ich wygląd znacząco się pogorszył, dlatego – korzystając z trwających robót – podjęto decyzję o wymianie tarcz i remoncie wskazówek zegara na ratuszowej wieży. Usługę wartą 58 tys. zł realizuje Zakład Zegarmistrzowski Andrzej Roman. Termin zakończenia umowy upłynie 31 października.
Remont potrwa dłużej
W związku z przedłużającymi się pracami przy czyszczeniu elewacji Ratusza z powłok tynkarskich i malarskich, na efekt końcowy będzie trzeba zaczekać nieco dłużej. Remont, którego zakończenie planowano na koniec października może potrwać do połowy listopada.
Wykonawcą zadania pn. „Remont elewacji XV-wiecznego Ratusza oraz renowacja rzeźby Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej w Gliwicach” jest firma „Des Henryk Dowgier Anna Dowgier” z Krakowa. Koszt inwestycji to ponad 1,2 mln zł, natomiast 98% kwoty stanowią pozyskane przez miasto środki zewnętrzne pochodzące z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
(żms)/UM Gliwice (ml)