Z kilkumiesięcznym opóźnieniem rozpoczną się prace remontowe przy zabytkowym Domu Przedpogrzebowym.
Obiekt, zlokalizowany przy ulicy Poniatowskiego 14, w przyszłym roku przyjmie pierwszych zwiedzających jako jeden z oddziałów Muzeum w Gliwicach.
O planach wyremontowania i odnowienia podupadającego żydowskiego zabytku mówiło się od dłuższego czasu. Lutowy termin rozpoczęcia prac wskazywał w grudniu ubiegłego roku w rozmowie z portalem 24gliwice dyrektor Muzeum w Gliwicach Grzegorz Krawczyk.
Teraz wiadomo jednak, że pierwotnie planowany termin ulegnie przesunięciu.
– Z remontem planujemy oczywiście ruszyć jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Po modernizacji Domu Przedpogrzebowego, którą nadzorować będzie jeszcze MZUK, obiektem będzie zarządzać Muzeum w Gliwicach – informuje nas Iwona Kokowicz, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych.
Jak to często bywa przy tego typu inwestycjach, cały proces spowalniają kwestie formalne. Co prawda MZUK ogłosił przetarg na wykonanie modernizacji, lecz postępowanie nie zostało jeszcze zakończone. Już w trakcie trwania przetargu, wydłużono czas na składanie ofert.
Po wieloletnich próbach „wskrzeszenia” obiektu, miasto chce jak najszybciej ruszyć z przebudową.
– Będzie to największa inwestycja MZUK w tym roku – przekonuje gliwicki magistrat.
Co zmieni się w Domu Przedpogrzebowym po długo wyczekiwanym remoncie? W budynku utworzony zostanie ośrodek poświęcony dziedzictwu ludności żydowskiej, przed laty zamieszkującej tereny Gliwic i Górnego Śląska. Gliwicki oddział Muzeum będzie dzięki temu unikalną, na skalę regionu, placówką, w ten sposób zajmującą się historią śląskich żydów. Muzealnicy z Gliwic rozpoczęli już poszukiwania fotografii obiektu sprzed 1990 roku. Dodatkową atrakcją w odnowionym budynku będzie niewątpliwie możliwość multimedialnych prezentacji eksponatów.
Remont obejmie swoim zasięgiem także witraże, rozetę oraz freski, które zostaną gruntownie odrestaurowane.
Dodatkowo, wymieniona zostanie instalacja wodna, elektryczna i kanalizacyjna. Powstaną również miejsca parkingowe na terenie posesji. Po zakończeniu inwestycji, obiekt będzie dostępny także dla niepełnosprawnych zwiedzających.
Według wstępnych szacunków, placówka miała zostać udostępniona zwiedzającym w połowie przyszłego roku, jednak w związku z opóźnieniem przy rozstrzyganiu przetargu, termin ten zapewne ulegnie zmianie.
Charakterystyczny ceglany budynek, w którym przygotowywano zwłoki do pogrzebu, został postawiony w 1903 roku na terenie cmentarza żydowskiego. Za projekt Domu Przedpogrzebowego odpowiadał Max Fleischer, znany i ceniony architekt z Wiednia.
Całkowita powierzchnia neogotyckiego budynku wynosi ponad 500 metrów kw. Obiekt składa się z trzech wyodrębnionych części. W części centralnej mieściła się sala modlitewna oraz hall główny. Skrzydło południowe składało się m.in. z kostnicy i miejsca do rytualnego obmywania zwłok. Z kolei w skrzydle północnym zlokalizowane były pomieszczenia mieszkalne rabina, stróżówka oraz kancelaria.
(mpp)