Rośliny oczyszczające powietrze – 10 gatunków do Twojego domu

Indoor houseplants in a corner on a parquet floor

Wiele chorób i zatruć spowodowanych jest przez zanieczyszczenie atmosfery, szczególnie ze względu na obecność metali ciężkich takich jak kadm i cynk, ołów czy miedź, a także dużej ilości dwutlenku węgla. Do ich neutralizowania mogą przyczynić się jednak kwiaty oczyszczające powietrze. Które z nich robią to najskuteczniej?

 

Czy kwiaty oczyszczają powietrze? – Co mówią badania?

Badania potwierdzają, że obecność roślin doniczkowych, które poprawiają jakość powietrza, eliminuje z naszego otoczenia toksyny, neutralizuje metale ciężkie, oraz pochłania dwutlenek węgla. Udowodniono, że istnieją gatunki roślin, które skuteczniej od innych mogą neutralizować szkodliwe związki z atmosfery, takie jak kadm, amoniak, ołów, miedź czy też cynk. Mają one również zdolność do odfiltrowywania groźnych związków organicznych, do których zaliczamy:

  • formaldehyd -obecny w mydłach, kremach i dezodorantach,
  • benzen – znajdujący się w klejach oraz farbach,
  • ksylen — występujący w środkach do konserwacji drewna i lakierach,
  • amoniak,

Warto wiedzieć, że B. C. Wolverton – naukowiec z NASA konstruując filtr roślinno-powietrzny wykazał, iż obniża on poziom zanieczyszczenia z 0,18 ppm do 0,03 ppm. Z badań Stanleya J. Kaysa z Uniwersytetu w Georgii wynika natomiast, iż niektóre rośliny zdecydowanie bardziej skutecznie od innych walczą z usuwaniem benzenu, toluenu, trichloroetenu, oktanu i alfa-pinenu. Są nimi asparagus gęstokwiatowy, bluszcz pospolity, hemigraphis alternata i hoja. Oczyszczają one powietrze, poprawiają u człowieka samopoczucie i obniżają poziom stresu.

Rośliny oczyszczające powietrze – charakterystyka najlepszych gatunków

W pochodzącym z 1989 r. raporcie NASA opublikowała listę gatunków roślin najskuteczniej usuwających smog oraz zanieczyszczenia. Jak się okazało, są nimi: skrzydłokwiat, epipremnum złociste, nefrolepis, sansewieria gwinejska, zielistka Sternberga, aglaonema, bluszcz pospolity oraz draceny. Kwiaty te mogą być z powodzeniem stosowane jako rośliny oczyszczające powietrze do sypialni. Nie zastąpią wprawdzie oczyszczaczy powietrza, ale skutecznie poprawią jego jakość.

1. Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to roślina o dużych dekoracyjnych liściach i kwiatostanach przypominających żagle. Preferuje ona miejsca lekko zacienione, pokojową temperaturę i zraszanie letnią wodą. Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z lotnych związków organicznych, takich jak benzen i aceton.

2. Palma Kencja

Kencja nawet w mieszkaniach dorosnąć może do wysokości 2,5 m. Preferuje ona dobrze przepuszczalne i bogate w próchnicę podłoże posiadające obojętne pH. Należy ją ustawiać w miejscach słonecznych lub w takich o rozproszonym świetle. Roślina ta nie lubi przeciągów ani nadmiaru wody.

3. Sansewieria

Sansewieria nie posiada zbyt dużych wymagań. Nie trzeba jej często podlewać i dobrze znosi okresy suszy. Oczyszcza ona powietrze ze związków takich jak benzen i formaldehyd.

4. Begonia

Begonia jest kwiatem filtrującym powietrze dość wymagającym w uprawie. Powinna być ona umieszczana w miejscach ciepłych i nasłonecznionych oraz odpowiednio nawożona i podlewana. Oczyszcza powietrze z benzenu i toluenu.

5. Zielistka Sternberga

Zielistka Sternberga rośnie w szybkim tempie, osiągając często nawet do 45 cm szerokości i wysokości. Nie lubi ona nadmiaru wilgoci, preferuje miejsca jasne i niezbyt słoneczne. Pochłania ona przede wszystkim formaldehyd oraz benzen.

6. Aglaonema

Roślina ta to mało wymagający kwiat doniczkowy o wyjątkowo atrakcyjnych liściach. Usuwa ona ksyleny i formaldehyd. Trzymać ją należy w miejscach ciepłych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych, zapewniając jej temperaturę pokojową i odpowiednią wilgotność.

7. Epipremium złociste

Epipremium w mieszkaniach dorasta nawet do metra. Może przebywać zarówno w słońcu, jak i w półcieniu i nie przepada za wilgocią. Roślina ta wyjątkowo dobrze radzi sobie z substancjami takimi jak formaldehyd, benzen i dwutlenek węgla.

8. Nefrolepis

Nefrolepis to inaczej paproć domowa. Najlepiej ustawiać ją w niewielkiej odległości od okna, w rozproszonym świetle. Należy zapewnić jej regularne podlewanie, dbając aby nie przeschły jej korzenie. Pochłania dużo formaldehydu.

9. Bluszcz pospolity

Bluszcz lubi miejsca zacienione, rośnie więc często na murach domów i ogrodów. Dobrze tez czuje się we wnętrzach i nie ma zbytnich wymagań pielęgnacyjnych. Skutecznie absorbuje on formaldehyd.

10. Dracena

Dracena jest odporną rośliną doniczkową dorastającą nawet do wysokości 2 metrów. Preferuje jasne miejsca, dobrze też czuje się w rozproszonym świetle. Powinna mieć stale lekko wilgotne podłoże oraz trzeba zapewnić jej drenaż. Oczyszcza ona powietrze z trójchloroetylenu, ksylenu i formaldehydu.

W których pomieszczeniach sprawdzą się kwiaty oczyszczające powietrze?

Kwiaty doniczkowe oczyszczające powietrze można trzymać w sypialni, salonie, biurze czy nawet w dobrze oświetlonej łazience. Zapewniają nam one czyste powietrze w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu. Natomiast kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze wpływają na lepszy sen.

Do skutecznego funkcjonowania i właściwego rozwoju kwiatów oczyszczających powietrze w domu, najważniejsze jest zapewnienie im optymalnych warunków, stąd warto dostosować ich lokalizację do wymagań poszczególnych gatunków..

Czy kwiaty filtrujące powietrze są łatwe w uprawie?

Pielęgnacja większości wymienionych roślin doniczkowych o zdolnościach do oczyszczania powietrza na ogół nie sprawia większego kłopotu. Należy jednak znać ich potrzeby co do oświetlenia i nawadniania. Spośród roślin oczyszczających powietrze najbardziej skomplikowanej pielęgnacji wymagają begonie.

Z uwagi na łatwość uprawy roślin oczyszczających powietrze oraz ich dobroczynne funkcje świetnie sprawdzają się one jako kwiaty na urodziny czy inną okazję, dlatego warto je wręczać w charakterze upominku.

Czy rośliny oczyszczające powietrze są bezpieczne dla zwierząt domowych?

Wśród roślin oczyszczających powietrze w domu znajdują się gatunki, które nie są bezpieczne dla dzieci oraz zwierząt domowych. Szczególnie uważać należy w przypadku posiadania kotów. Przy psach gatunki bardziej trujące wystarczy postawić wyżej poza zasięgiem ich łapek i pyszczków, tak by nie mogły się do nich dostać.

Szczególnie trujący dla zwierząt bywa skrzydłokwiat, ale równie toksyczna może okazać się aglaonema. Jej sok podrażnia bowiem śluzówkę i może zaburzyć pracę układu nerwowego oraz serca naszych domowych przyjaciół.

Zdarzają się także wśród zwierząt zatrucia begonią. Kwiat ten podrażnia bowiem pysk i przełyk oraz powoduje intensywne ślinienie się i trudności z połykaniem, a także wymioty. Epipremium z kolei wytwarza trujący dla ludzi i zwierząt szczawian wapnia.

W zasięgu naszych pupili nie powinny się również znajdować dracena, sansewieria i bluszcz. Natomiast kencja, zielistka i paproć to rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze bezpieczne dla zwierząt.

materiał partnera