Areszt Śledczy w Gliwicach prężnie realizuje działania związane z ogólnopolskim programem „Praca Dla Więźniów”. W samej gliwickiej jednostce codziennie do pracy kierowanych jest 135 skazanych.
Ilość zatrudnianych osadzonych stale rośnie.
Do pracy kierowane są zarówno osoby posiadające uprawnienia i umiejętności w określonym zakresie, jak i te które chcą je dopiero zdobyć. W ramach aktywizacji zawodowej skazani mają możliwość nauki zawodu, ukończenia kursów kwalifikacyjnych oraz zdobywania doświadczenia zawodowego.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Po odpowiednim przygotowaniu i przeszkoleniu, zatrudniani są oni zarówno na terenie jednostki, jak i świadczą pracę na rzecz podmiotów i kontrahentów zewnętrznych.[/perfectpullquote]Więźniowie pracując spłacają zobowiązania alimentacyjne i sądowe lub pomagają finansowo swoim rodzinom oraz bliskim. Dzięki temu łatwiej jest im po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności wrócić do społeczeństwa.
Gliwicka jednostka kieruje również skazanych do wykonywania prac społecznych na rzecz organizacji pozarządowych i innych instytucji pożytku publicznego. Co ważne, ten typ zatrudnienia przynosi wymierne korzyści nie tylko lokalnej społeczności.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]W opinii samych skazanych niezwykle ważnym aspektem resocjalizacyjnej funkcji ich pracy okazuje się właśnie praca społeczna na rzecz innych osób lub instytucji. [/perfectpullquote]“Praca dla Więźniów” to realizowany przez Służbę Więzienną program wspierania szeroko rozumianej readaptacji społecznej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych, a w szczególności ich aktywizacji zawodowej. Więcej informacji na temat rządowego programu “Praca Dla Więźniów”, w tym informacje dotyczące specyfiki zatrudniania osób pozbawionych wolności, dostępnych jest pod adresem http://www.sw.gov.pl/dzial/program-pracy-wiezniow
(żms)/SW(Natalia Szarapow)
fot. Areszt Śledczy w Gliwicach