Rower i hulajnoga w autobusach. Wolno przewozić czy nie? ZTM wyjaśnia

fot. blinkee.city

Rower czy hulajnoga elektryczna w autobusie to wyjątkowo rzadki widok. Bo czy można te pojazdy tam wprowadzać i przewozić? A czy trzeba skasować bilet? Zarząd Transportu Metropolitalnego wyjaśnił to w swoich mediach społecznościowych.

 
Gdy zajmowaliśmy się sprawą po raz pierwszy w 2020 roku, nie była ona taka oczywista. Pytaliśmy o to z resztą tuż po tym, gdy media w całej Polsce obiegło nagranie, na którym kierowca komunikacji miejskiej wyprasza z pojazdu osobę z hulajnogą.

Wówczas odpowiedzi, jakie kolejno nam nadsyłano, były wzajemnie sprzeczne (pierwsza z nich mówiła o tym, że można pod warunkiem skasowania biletu, kolejna, jaką otrzymaliśmy 3 dni później, mówiła jednak, że nie można). Jak się okazuje, sprawa nadal nie jest jasna dla pasażerów, bo do Zarządu wciąż i – jak zaznacza organizator transportu – całkiem często trafiają zapytania o możliwość przewozu rowerów i hulajnóg elektrycznych w autobusach i tramwajach.

Postanowiliśmy dokładnie się przyjrzeć przepisom i poświęcić sprawie kilka zdań, bo temat jest ważny z powodu zbliżającego się sezonu i budzi sporo niejasności

– pisze Zarząd Transportu Metropolitalnego w mediach społecznościowych. Wyjaśnienia rozpoczyna zaś od hulajnóg.

Tak, wolno w autobusie i trolejbusie przewozić hulajnogę (definiowaną jako dwuosiowy pojazd elektryczny, bez pedałów i siodełka), ale z zastrzeżeniem że hulajnoga powinna być złożona i trzymana w ręku. Należy też przewozić hulajnogę w sposób nieprzeszkadzający innym pasażerom i z zachowaniem szczególnej ostrożności – kontynuuje ZTM.

I tu uwaga – mamy dobrą wiadomość dla użytkowników tego rodzaju UTO – nie trzeba kasować za ich przewóz dodatkowego biletu. – Jeśli skasujecie swój, hulajnoga jedzie za darmo – zaznacza ZTM.

Regulamin dopuszcza przewóz rowerów

Niestety, w zakresie przewozu rowerów sprawa jest bardziej skomplikowana. Nadal też mamy tu klauzulę, że na ich przewóz zgodę musi wyrazić kierowca… Ale po kolei.

Jeżeli na przystanek podjedzie autobus lub trolejbus posiadający specjalne miejsce do przewozu rowerów (poznacie je po piktogramie ℹ️ na drzwiach) to przewóz możliwy jest tylko w tym miejscu (wtedy istnieje możliwość bezpiecznego przypięcia roweru w specjalnym uchwycie) – tłumaczy ZTM.

Jeżeli jednak do takiego autobusu wsiądzie osoba na wózku inwalidzkim‍‍, lub przewożąca dziecko w wózku dziecięcym, to takie osoby mają pierwszeństwo w korzystaniu z tej przestrzeni autobusu lub trolejbusu i osoba przewożąca rower jest zobowiązana ustąpić im miejsca (co może być równoznaczne z wyjściem rowerzysty z rowerem z autobusu lub trolejbusu na przystanku, na którym wsiada osoba z wózkiem lub na wózku) – kontynuuje organizator transportu.

Jeżeli traficie na autobus lub trolejbus nieprzystosowany specjalnie do przewozu roweru, to przewóz roweru w takim autobusie możliwy jest tylko za zgodą kierowcy. Kierowca może się nie zgodzić na taki przewóz, jeśli uzna że może on być uciążliwy lub niebezpieczny dla innych pasażerów pojazdu

– zaznacza Zarząd.

Gdy kierowca zgodzi się na przewóz roweru, obowiązkiem jego użytkownika-pasażera jest nieruchomienie go w sposób uniemożliwiający przewrócenie się jednośladu a także jego przemieszczanie się po pojeździe. Pojazd nie powinien także ubrudzić współpasażerów i utrudniać im poruszania. Uwaga: rower podobnie jak hulajnoga nie wymaga biletu.

Biorąc pod uwagę powyższe zastrzeżenia, wnioskować można, że przewóz rowerów autobusami i trolejbusami należy traktować raczej jako rozwiązanie awaryjne.

Jeśli chcecie odbyć wycieczkę rowerową z dala od domu korzystajcie raczej z pociągów, które mają znacznie więcej miejsca lub samochodowych bagażników rowerowych

– podkreśla Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Przewożenie rowerów w tramwaju jest dozwolone na tych samych zasadach, jak w wypadku trolejbusów i autobusów: musi być piktogram i specjalne miejsce z zapięciem na rower, osoby na wózkach inwalidzkich i z wózkami dziecięcymi mają pierwszeństwo przed rowerzystami i rowerami, czyli rowerzysta musi opuścić pojazd z rowerem, jeśli poprosi go o to motorniczy wpuszczający osobę na wózku inwalidzkim i rodzica z wózkiem dziecięcym, w szczególnych przypadkach, może odmówić przewozu roweru ze względów bezpieczeństwa, jeśli tramwaj nie ma wydzielonej przestrzeni dla roweru wraz z zapięciem/pasem, przewożenie roweru jest zabronione.