Złożenie zeznania podatkowego jest obowiązkiem każdej osoby, która wykazuje opodatkowane dochody. Obecnie proces ten można sobie w znacznym stopniu ułatwić, rozliczając PIT online. Jak i kiedy należy to zrobić?
PIT – podstawowe informacje
PIT to powszechnie znany skrót, który odnosi się do podatku dochodowego od osób fizycznych (Personal Income Tax). Jest to świadczenie na rzecz państwa. Do jego uregulowania jest zobowiązana każda osoba fizyczna wykazująca w danym okresie przychody podlegające opodatkowaniu. Wśród nich wymienia się m.in. przychody:
- ze stosunku pracy;
- z tytułu najmu;
- będące wynikiem prowadzenia działalności gospodarczej;
- z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.
Potocznie mianem PIT określa się formularz deklaracji podatkowej, który należy dostarczyć do odpowiedniego urzędu skarbowego w wyznaczonym terminie. Może on przyjąć zarówno formę fizyczną (druk), jak i elektroniczną (deklaracje składane online).
Rodzaje PIT-ów – jak wybrać prawidłowy?
Obowiązkiem podatnika jest złożenie do urzędu skarbowego odpowiedniego formularza. Skąd wiadomo, który rodzaj druku jest prawidłowy i na jakiej podstawie go wybrać? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób dana osoba uzyskała dochody oraz jaką wybrała formę ich opodatkowania.
Obecnie w Polsce funkcjonuje wiele różnych rodzajów formularzy PIT. W przypadku osób pracujących wyłącznie na etacie wybór odpowiedniego druku nie jest skomplikowany – wystarczy, że złożą oni zeznanie roczne PIT-37. Do jego wypełnienia wykorzystają PIT-11, który otrzymają od płatnika, czyli swojego pracodawcy.
Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy dana osoba wykazuje przychody z kilku różnych źródeł, wobec czego jest zobowiązana kilka rodzajów formularzy PIT. W takim przypadku wiele osób decyduje się skorzystać z pomocy księgowego. Jakie są najpopularniejsze rodzaje druków?
PIT-37
Podstawowy i prawdopodobnie najpowszechniejszy rodzaj druku. Do złożenia formularza PIT-37 są zobowiązani podatnicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę oraz zleceniobiorcy.
Ten rodzaj PIT-u wybierają także pozostałe osoby rozliczające się według skali podatkowej, od których zaliczki pobiera płatnik podatku dochodowego (np. pracodawca), w tym m.in. emeryci oraz obywatele korzystający ze świadczeń i zasiłków przedemerytalnych.
Formularz PIT-37 nie jest przeznaczony dla osób, które generują opodatkowane przychody z różnych źródeł. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem www.pit.pl/pit-37-online/.
PIT-36
Po PIT-36 sięgają te osoby, które osiągają przychody bez pośrednictwa płatnika. Mogą one pochodzić z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowanej według tzw. zasad ogólnych (skala podatkowa).
Druk ten jest także odpowiedni dla podatników generujących dochody na podstawie najmu, podnajmu czy dzierżawy (również w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych) oraz tych osób, które w 2023 roku zarabiały za granicą.
PIT-36 nie ma natomiast zastosowania dla przychodów opodatkowanych podatkiem liniowym, kartą podatkową czy ryczałtem ewidencjonowanym.
PIT-28
PIT-28 to rodzaj druku dla tych podatników, którzy generują dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, a także najmu, podnajmu i dzierżawy w ramach tej działalności lub prywatnie.
Powyższe przychody muszą być opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych.
PIT-38
Deklaracja PIT-38 jest przeznaczona dla tych podatników, którzy wykazali przychody wynikające z prywatnego zbycia papierów wartościowych oraz zbycia udziałów w spółkach z osobowością prawną (z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna, prosta spółka akcyjna).
Druk obowiązuje również osoby, które objęły akcję w wyżej wymienionych spółkach w wyniku wkładu niepieniężnego. Oprócz tego PIT-38 dotyczy podatników inwestujących w kryptowaluty, jeśli udało im się uzyskać przychody z tytułu ich sprzedaży.
PIT-39
Z kolei deklarację PIT-39 składają osoby, które dokonały prywatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych i w ten sposób uzyskały swój przychód.
Twój e-PIT– sposób na wygodne rozliczenie PIT-u online
Obecnie PIT deklarację PIT można złożyć na kilka sposobów, w tym stacjonarnie lub online. Wiele osób decyduje się skorzystać w tym celu z jednego ze specjalnych programów, które można znaleźć w sieci.
Przykładem jest oprogramowanie e-pity. Można z niego skorzystać zarówno za pośrednictwem przeglądarki, jak i pobierając aplikację. Co ważne, program e-pity pobiera informacje o podatnikach gromadzone przez Ministerstwo Finansów.
Jeszcze innym wygodnym sposobem, który pozwala uniknąć osobistej wizyty w urzędzie skarbowym, jest złożenie deklaracji za pośrednictwem narzędzi udostępnianych przez Ministerstwo Finansów, w tym systemu e-Deklaracje oraz usługi Twój e-PIT.
Składanie druku przez internet niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim podatnik może liczyć na szybszy zwrot nadpłaty podatku w porównaniu do deklaracji
Usługa Twój e-PIT jest kierowana do podatników posługujących się drukami PIT-26, PIT-28, PIT-37 oraz PIT-38. Deklaracja jest uzupełniana automatycznie za wykorzystaniem danych, które znajdują się w posiadaniu Krajowej Administracji Skarbowej.
Podatnikowi pozostaje tylko sprawdzenie wprowadzonych danych pod kątem ich poprawności. Może także wskazać przysługujące mu ulgi oraz wybrać organizację, na rzecz której chce przekazać 1,5% swojego podatku. Ostatnim krokiem jest formularza lub jego ewentualna korekta. Jest to znaczne udogodnienie, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu.
Do kiedy trzeba rozliczyć PIT?
Podatnicy są zobowiązani złożyć deklarację podatkową w ustalonym terminie. W przypadku PIT-u za 2023 rok ostateczna data dostarczenia druku to 30 kwietnia 2024 r. Nie jest ona tożsama z terminem uregulowania podatku, który dla PIT-28 upływa 28 lutego 2024 r.
Jakie są konsekwencje za niewywiązanie się z obowiązku podatkowego? Mogą to być m.in. kara pieniężna, naliczenie odsetek za zwłokę z uregulowaniem podatku, utrata praw do przysługujących danej osobie odliczeń, a nawet sankcje karno-skarbowe.