Na terenie sąsiadującym z gliwickim lotniskiem rozpoczynają się prace związane z utworzeniem Gliwickiego Parku Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej. W ramach projektu przewidziano budowę dróg dojazdowych, instalacji technicznych oraz zagospodarowanie przestrzeni pod inwestycje ukierunkowane przede wszystkim na sektor lotniczy.
Przedsięwzięcie wyceniane na ponad 73 mln, uzyskało w ub. roku dofinansowanie z funduszy europejskich i krajowych rzędu 41 mln zł. Zakończenie prac przewidywane jest jesienią 2026 roku. Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej to ponad 10-hektarowa strefa rozwoju dla firm z branży awiacyjnej.
Pod koniec sierpnia GAPR podpisał umowę z wykonawcą prac budowlanych, firmą Ters. 10 października w siedzibie firmy AT Silesia zainaugurowano realizację inwestycji.
– Tereny będą się otwierały niedługo dla naszych inwestorów po stronie południowej lotniska. Będziemy tam przygotowywać działki pod inwestycje w branży lotniczej. Liczymy na to, że będą tam inwestowały firmy, które będą nie tylko zajmowały się produkcją lotniczą, ale też usługami lotniczymi i będą również spełniały rolę edukacji. Dziś mamy to szczęście, że oddajemy głównemu wykonawcy tej inwestycji plac budowy i rozpoczęcie tej budowy – mówił Krzysztof Wodarski, od września br. prezes Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej.
Jak zaznaczał, realizowany obecnie projekt jest pewną kontynuacją wcześniejszych inwestycji w tej części Gliwic. W minionych latach na terenie lotniska GAPR uczestniczył w budowie utwardzonego pasa lotniczego, który stworzył nowe warunki dla lądowań i startów statków powietrznych.
Mam nadzieję, że ten pas będzie nie tylko służył tak jak dotychczas, ale będziemy go starali się w przyszłości rozbudowywać po to, żebyśmy mogli bardziej ekskluzywne maszyny przyjmować na naszym lotnisku. Będziemy też to lotnisko starali się wyposażać w takie urządzenia, które właśnie będą umożliwiać tego typu ruch lotniczy
– podkreślał Wodarski.
Projekt GPTTEL przewiduje utworzenie południowej strefy inwestycyjnej w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska w Gliwicach i ostatniego odcinka południowej obwodnicy. W tym celu ponownie zagospodarowane zostaną m.in. poprzemysłowe i zdegradowane tereny.
W rejonie ulic Pilotów i Akrobatów Lotniczych powstaną wewnętrzne drogi dojazdowe łączące już istniejące tereny inwestycyjne w północnej części lotniska z nowo powstającymi terenami w części południowej, wybudowana zostanie też kanalizacja deszczowa wraz ze zbiornikami retencyjnymi i separatorami. Prace obejmą także wykonanie m.in. kanalizacji sanitarnej, wodociągów, teletechniki czy oświetlenia dróg. Inwestycja ma być kolejną zachętą dla przedsiębiorców i start-upów reprezentujących branżę lotniczą.
(ŻMS)