Ruszył sezon kąpieliskowy. Kto i jak często kontroluje wodę w Gliwicach?

Frekwencja na gliwickich kąpieliskach przekracza w sezonie (lipiec-sierpień) 150 tysięcy osób.

Duże zainteresowanie wypoczynkiem nad wodą to także wyzwanie dla służb, które muszą zapewnić bezpieczne i wolne od niebezpiecznych bakterii warunki do kąpieli.

Dwa lata temu Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach informował o wyławianym przez całe wakacje „plażowym arsenale”. Użytkownicy zostawiali w wodzie m.in. butelki, kartony, podpaski, tampony i inne nieczystości.

Jednak, jak zapewnia gliwicki Sanepid jakość wody w gliwickich kąpieliskach systematycznie ulega poprawie i w tej chwili warunki do kąpieli są bardzo dobre. W Ośrodku Wypoczynkowym ?Czechowice? spora w tym zasługa dość szczegółowych i wymagających przepisów narzuconych przez Unię Europejską.

W Czechowicach woda badana jest nie mniej niż cztery razy w sezonie, czyli przynajmniej raz na dwa tygodnie. Dodatkowo przeprowadzamy jedno badanie także przed sezonem – mówi Marta Lekston, powiatowy koordynator ds. jakości i monitoringu wody z gliwickiego Sanepidu.

Bada się głównie obecność bakterii Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) i Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej). Dodatkowo Sanepid nadzoruje także plaże. Sprawdzany jest m.in. wywóz odpadów i ich segregacja.
Nieco rzadziej kontrolowane są wody na Kąpielisku Leśnym. Urzędnicy sprawdzają je raz w sezonie, a dzierżawca kompleksu, którym od października 2013 roku jest Krzysztof Malinowski (m.in. właściciel hotelu Malinowski), dokonuje kontroli przynajmniej raz w miesiącu.

– Musimy podkreślić, że obiekt pod katem jakości wody jest dobrze zarządzany. Nie mieliśmy żadnych skarg – mówi Alicja Pawełków, młodszy asystent z Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Gliwicach (Sanepid).

Zastrzeżenia do jakości wód na kąpieliskach w całej Polsce publikowane są na bieżąco w specjalnym serwisie kąpieliskowym.

Kąpielisko Leśne będzie czynne w lipcu ? od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 19.00, a w weekend od 9.00 do 19.00, natomiast w sierpniu od 10.00 do 18.00. Za bilet wstępu trzeba zapłacić od 3,5 do 7 zł, ale dla dzieci do lat trzech wstęp jest bezpłatny.
W Czechowicach za wstęp na teren ośrodka osoby powyżej 16. roku życia zapłacą 2 zł. Ratownicy czuwają nad bezpieczeństwem kąpiących się we wszystkie dni tygodnia ? w lipcu w godz. od 10.00 do 20.00, a w sierpniu do 18.00.
(msz)