Po zakończeniu roku podatkowego w okresie od początku stycznia do końca kwietnia podatnicy rozliczają swoje przychody składając do urzędów skarbowych deklaracje podatkowe.
W zależności od rodzaju przychodów i sposobu opodatkowania należy złożyć zeznanie podatkowe na odpowiednim formularzu rozliczeniowym: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A.
PIT-28 wybierają ryczałtowcy, czyli osoby korzystające z opodatkowania dochodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Mogą to być osoby fizyczne uzyskujące przychody z najmu lub dzierżawy lub podatnicy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ryczałtowych.
Aby móc skorzystać z takiego sposobu opodatkowania i rozliczać się na druku PIT-28, trzeba złożyć oświadczenie o wyborze tej formy w momencie rozpoczynania działalności gospodarczej (najpóźniej do 20 dnia następnego miesiąca) lub zmieniając formę opodatkowania do 20 stycznia roku podatkowego. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, chcąc opodatkowywać swoje dochody z najmu prywatnego ryczałtem powinny zgłosić to do urzędu w chwili podpisania umowy, a najpóźniej do pierwszego wpływu należnego czynszu. Jeśli tego nie zrobią, będą rozliczać się według skali podatkowej, a zmianę formy opodatkowania od nowego roku zgłoszą do 20 stycznia.
Zgłoszenie o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w przypadku działalności gospodarczej wymaga wcześniejszego sprawdzenia, czy działalność nie znajduje się w ustawie ryczałtowej na liście wykluczeń.
Na pit 28 ryczałtem nie mogą rozliczać się m.in. przedsiębiorcy, którzy prowadzą apteki, lombardy, kantory wymiany walut, sprzedaż części i akcesoriów samochodowych, przedstawiciele wielu wolnych zawodów, podmioty świadczące niektóre usługi (m.in. reklamowe, detektywistyczne, finansowe), producenci wyrobów objętych podatkiem akcyzowym.
Podatnicy, którzy rozliczają się na PIT-28 mogą utracić prawo do ryczałtu, jeśli ich przychody w roku przekroczą kwotę 150 000 euro (przeliczaną w październiku każdego roku na złotówki). Wtedy oprócz PIT-28 będą musieli za pozostałą część roku podatkowego złożyć rozliczenia na formularzu PIT-36 lub PIT36-L (w zależności od wyboru formy opodatkowania).
Zeznanie podatkowe PIT-28 należy złożyć w ustawowym terminie do końca stycznia. Pozostałe formularze podatnicy składają do końca kwietnia, a jeśli 30 kwietnia jest dniem wolnym od pracy, ustawodawca przewidział przesunięcie obowiązującego terminu na pierwszy dzień roboczy po tej dacie. W roku 2017 będzie to 2 maja.