Sanepid przestrzega przed kąpielami w fontannach: grzybica, zakażenie gronkowcem, wysypka

Kąpiel w miejskiej fontannie to nie jest dobry pomysł – ostrzegają epidemiolodzy.

W takim miejscu może znajdować się kilkadziesiąt różnych drobnoustrojów, m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli, bakterie kałowe np. E.coli, enterokoki.

W Gliwicach najpopularniejszą fontanną jest ta na placu Piłsudskiego. Obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców z dziećmi. W upalne dni regularnie kapie się w nim kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt maluchów. Jednak, jak podkreśla Miejski Zarząd Usług Komunalnych fontanna ta nie różni się od pozostałych zbiorników wodnych w mieście i nie prowadzi się w niej badań pod kątem zagrożenia bakteriologicznego.

MZUK zadbał natomiast by konstrukcja obiektu pozwalała na regularną filtrację wody. Pod ziemią znajdują się dozowniki, które sterowane komputerowo uzupełniają trafiającą do wody chemię.

– Stosuje się środki antybakteryjne, środek przeciwko glonom i sól, która zmiękcza wodę, a przy okazji działa antybakteryjnie. W fontannach natomiast nie stosuje się chloru wykorzystywanego w pływalniach – mówi Marzena Sosnowska, rzecznik prasowy MZUK. – Warto zwrócić uwagę, że teren fontanny nie jest placem zabaw; mokra nawierzchnia i kamienie nie są bezpiecznym miejscem do zabawy – zaznacza Sosnowska.

Co ciekawe, już trzy lata temu, przy fontannie na kilka dni pojawiła się tablica zakazująca kąpieli w tym miejscu, którą następnie zastąpiono obecną, informującą o śliskiej nawierzchni. MZUK tłumaczył zmianę brakiem precyzji i podkreślał, że zakaz odnosił się do bezpieczeństwa na terenie obiektu, a nie do jakości wody.

– W takich miejscach narażamy własne dziecko na swędzącą wysypkę, ale również możemy zafundować mu zapalenie płuc, spojówek, uszu, grzybice stóp, schorzenia dróg oddechowym, zakażenie gronkowcem, paciorkowcem, co może doprowadzić do zapalenia gardła, oskrzeli, migdałków, czy opon mózgowo-rdzeniowych – przestrzega w komunikacie sanepid.

W tym roku gliwiccy amatorzy wodnych kąpieli mogą jednak sięgnąć po rozwiązanie kompromisowe. Są nim kurtyny wodne. Schłodzić można się w trzech punktach miasta ? na Rynku (róg ul. Plebańskiej i Krótkiej), na Placu Krakowskim (róg ul. Akademickiej) i na skwerku nad DTŚ (róg ul. Dubois).